Soud pro lidská práva: Proces s Chodorkovským není politicky motivovaný. Má ale prohřešky

Soud s ruským miliardářem Michailem Chodorkovským a bankéřem Platonem Lebeděvem nebyl politicky motivovaný, soudci se ale dopustili mnoha chyb a prohřešků proti spravedlivému procesu. Konstatoval to Evropský soud pro lidská práva. V Rusku to vyvolalo smíšené reakce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij | Zdroj: ČTK

Jako příliš měkké a ustrašené označila rozhodnutí štrasburského soudu známá ruská obránkyně lidských práv Ludmila Alexejevová.

„Pokud evropští soudci neuviděli v procesu politické pozadí, mají asi něco s očima,“ řekla Alexejevová agentuře Interfax. Ruští právníci se rozcházejí v názoru na další vývoj případu.

Michail Chodorkovský sice není podle štrasburského soudu politickým vězněm, ale ruské orgány se dopustily řady zásadních prohřešků – například nepřípustně ovlivňovaly advokáty a nezaručily spravedlivý proces.

Ministerstvo spravedlnosti vydalo prohlášení, podle kterého je verdikt soudu pro lidská práva novou okolností a proces s Chodorkovským by mohl být obnoven. Bývalý šéf ropného koncernu Jukos si vězení odpykává 11letý trest za zpronevěru.

Martin Dorazín, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme