Malý Charlie zemře v hospici. Podmínky jeho odchodu musí rodiče domluvit do čtvrtka, určil soud
Rodiče smrtelně nemocného Charlieho se musí do čtvrtečního poledne domluvit s nemocnicí, za jakých podmínek chlapec zemře. Pokud dohoda nepadne, bude převezen do hospice, kde ho vzápětí odpojí od přístrojů. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters soud ve Velké Británii. Charlieho rodiče původně chtěli, aby zemřel doma.
„Pokud se rodiče a nemocnice nedomluví jinak, bude Charlie převezen do hospice a krátce poté odpojen od přístrojů," uvedl soudce Nicholas Francis. Kdy přesně by se tak stalo ani jméno hospice, se rozhodl nezveřejnit.
Nechte Charlieho zemřít doma, prosí rodiče. Pokud to bude proveditelné, zní od nemocnice
Číst článek
Charlieho matka Connie Yatesová pak v jednu chvíli podle agentury Reuters vykřikla: „Co kdyby to bylo vaše dítě? Doufám, že jste sám se sebou spokojený.“ A opustila soudní síň se slzami v očích.
Rodiče jedenáctiměsíčního chlapce ve středu podle BBC souhlasili, že Charlie své poslední dny stráví v hospici. Se synem chtějí zůstat ještě zrhuba týden před tím, než zemře.
Zdravotní sestry z londýnské nemoncice Great Ormond Street a jeden doktor už podle právníka rodičů Granta Armstronga nabídli, že se o Charlieho budou s nimi do té doby starat.
A právě na detailech péče před chlapcovou smrtí se mají rodiče do čtvrtečního poledne britského času domluvit s nemocnicí Great Ormond Street, kde chlapec nyní je.
Jedenáctiměsíční Charlie trpí nevyléčitelným syndromem mitochondriálního vyčerpání, což se projevuje postupným ochabováním svalstva a poškozením mozku.
Případ vyvolal hluboké pohnutí nejen v Británii, ale i v zahraničí. Podporu mu v jeho boji o život vyjádřili například papež František nebo americký prezident Donald Trump.
Na léčbu už je pozdě
Rodina v hledání naděje na přežití syna dlouhodobě usilovala o experimentální léčbu, ale soud proti vůli rodičů na základě doporučení nemocnice povolil odpojení Charlieho od přístrojů, které ho udržují při životě.
Klinika nakonec počátkem července uvedla, že chlapce neodpojí a přezkoumá další léčebné postupy. Rodiče ale později prostřednictvím svého právníka oznámili, že u svého syna již na experimentální léčbě netrvají. Testy prý ukázaly, že chlapcovo tělo již vykazuje nezvratná poškození.
„Pro Charlieho je již pozdě, už není čas. Nastala nezvratná svalová poškození, takže léčba už nemůže být úspěšná," řekl před časem právník rodičů Grant Armstrong. „Charlie na léčbu trpělivě čekal. Ale kvůli průtahům se cesta k této možnosti uzavřela," dodal.
Charlieho matka oznámila, že rozhodnutí netrvat na léčbě učinila spolu s manželem Chrisem Gardem v synově nejlepším zájmu. Myslí si však, že by mohl žít normálním životem, kdyby se mu pomoci dostalo dříve, neboť nikdo neví, co by se stalo, kdyby léčbou skutečně prošel.