Soud rozhodne nejen o budoucnosti Berlusconiho, ale také italské vlády

Itálie s napětím čeká na verdikt v případu Silvia Berlusconiho. Justice jím totiž nerozhodne jen o budoucnosti italského expremiéra, ale zároveň i o osudu vlády Enrica Letty. V kauze, která se táhne už 10 let, čelí Berlusconi obvinění z daňových úniků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi | Foto: Reuters

Potvrdí-li kasační soud rozsudek odvolacího soudu, Silvio Berlusconi by mohl skončit na rok v domácím vězení.

Zejména by mu však mohlo být zakázáno na pět let zastávat jakékoliv veřejné funkce. Senát by rozhodoval o jeho vyloučení z parlamentu.

Právě tento krok by mohl znamenat konec současné vlády Enrica Letty, protože značná část jeho Demokratické strany by rozhodně nechtěla být v koalici se stranou, která má v čele odsouzeného politika.To by mohlo v zemi vyvolat opět velkou nestabilitu a možná i další útok investorů, což by mohlo ohrozit i celou eurozónu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co by to pro Berlusconiho znamenalo, kdyby soud dnes potvrdil rozsudek nižší instance, zjišťovala redaktorka Silvie Třeslínová

Politolog James Walston, který se specializuje na italskou politiku, si ale nemyslí, že by vláda nakonec padla. Podle něj Berlusconi ani jeho strana nemají žádný zájem vládu shodit:

„Ale bude kolem toho hodně rozruchu, bude se mluvit o konci vlády a demokracie v Itálii. Berlusconi a další ale nakonec řeknou, že v zájmu země je potřeba se s rozsudkem smířit.“

Walston zároveň dodává, že Berlusconi díky svému silnému postavení a bohatství zůstane velmi vlivnou postavou i mimo politiku a jeho vliv jen tak nezmizí.

Vědunka Lunardi, Silvie Třeslínová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme