Soud rozhodne, zda zakladatel WikiLeaks zůstane ve vazbě

Britský soud vyšší instance rozhoduje, zda vyhoví odvolání švédské prokuratury a ponechá zakladatele WikiLeaks Juliana Assange ve vazbě. Rozhodne se, zda Assange bude čekat dva či tři měsíce na soudní řízení o vydání do Švédska na svobodě spolu se svými přáteli, nebo tuto dobu stráví za mřížemi londýnské věznice ve Wondsworthu, říká spolupracovník Českého Rozhlasu Ivan Kytka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange na snímku pořízeném přes sklo policejního auta, které ho převáželo k londýnskému soudu.

Julian Assange na snímku pořízeném přes sklo policejního auta, které ho převáželo k londýnskému soudu. | Foto: AFP

Zde pobýval na samotce v pro něj velice nepříznivých podmínkách. „Když se dostavil před devíti dny v Londýně na policejní stanici k výslechu, byl předveden před soud, který rozhodl, že čekání stráví ve vazbě. V úterý soud první instance své rozhodnutí změnil a propustil ho na svobodu za velice přísných podmínek a vysokou kauci,“ připomíná Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Kytka informuje z Londýna o procesu se zakladatelem Wikileaks

Jak dále informuje, proti rozhodnutí se odvolali švédští státní zástupci. Dnešní jednání soudu vyšší instance tedy řeší odvolání pouze proti uvalení vazby, zatím však ne samotné vydání Assange do Švédska. Tento proces přijde na řadu podle Kytky až v únoru příštího roku.

Proč chtěl soud nižší instance propustit Juliana Assange na kauci, zdůvodnil tím, že byl snesen dostatek důkazů a byla splněna všechna formální opatření, vysvětluje Ivan Kytka. „Nakonec se podařilo dát dohromady i vysokou kauci 240 tisíc liber.“

Podle spolupracovníka ČRo se v Británii stále více diskutuje, jak jsou nekompatibilní trestní zákoníky a trestní řády jednotlivých evropských zemí, z nichž pak vycházejí spory o evropský zatykač. „Například domnělé trestné činy by nebyly trestnými činy v Anglii, Walesu ani Skotsku a tato okolnost může hrát roli při soudním přezkoumání, zda je oprávněné vydat Assange do Švédska,“ tvrdí.

Soud vezme v úvahu i politické tlaky

Jak dodává, londýnský soud bude patrně brát v úvahu i to, že může jít i o politickou zakázku a že existuje politický tlak, aby Assange stanul před soudem z jakéhokoliv důvodu.

Spoluzakladatele WikiLeaks zadržela britská policie na základě mezinárodního zatykače vydaného Švédskem, kde Assange hledají pro podezření ze sexuálních trestných činů, které on sám odmítá.

Stockholm vydal na Assange několik zatykačů. Je podezřelý ze znásilnění a vydírání dvou Švédek, ke kterému mělo dojít během jeho srpnového pobytu ve Švédsku. Assange obvinění popírá a tvrdí, že má politický podtext a souvisí s aktivitami WikiLeaks.

Tomáš Pavlíček, Ivan Kytka, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme