Soud rozhoduje o kauci pro Pistoria, atlet pravděpodobně zůstane ve vazbě

Jihoafrický soud opět jedná o vazbě pro atletickou hvězdu Oscara Pistoria, který podle vyšetřovatelů úkladně zavraždil svou přítelkyni. Obhajoba naopak tvrdí, že šlo o tragický omyl. Pistorius si údajně myslel, že se do domu vloupali zloději. Ani to jej od vazby ale pravděpodobně nezachrání, protože v případě obvinění z úkladné vraždy se kauce v Jihoafrické republice povoluje výjimečně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar Pistorius u soudu v Pretorii | Zdroj: Reuters

„Při takto závažném obvinění musí být opravdu výjimečné okolnosti, aby soud podezřelého propustil na kauci. A důkazní břemeno je na obhajobě,“ vysvětluje jihoafrický právník.

Navíc připomíná, že v tomto případě je minimální trest zároveň i trestem maximálním. Pokud soud v Pretorii nakonec shledá Pistoriuse vinným z úkladné vraždy, bude jej muset odsoudit na doživotí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bouda o probíhajícím soudu v Jihoafrické republice, který rozhoduje o kauci pro atleta Pistoriuse obviněného z úkladné vraždy přítelkyně

Státní zástupce zatím představil svoji verzi událostí 14. února. Pistorius si měl podle vyšetřovatelů připnout protézy, ujít asi 7 metrů a čtyřikrát vystřelit skrze zamčené dveře koupelny. Z toho vyvozují, že měl dost času si rozmyslet, co dělá, a tak muselo jít o úmysl.

Podle Pistoriuse naopak šlo o tragický omyl. Údajně se cítil ohrožen a když zaslechl zvuky z koupelny a neměl na nohou protézy, tak použil zbraň. Ozbrojený byl proto, že už mu v minulosti někdo vyhrožoval smrtí.

Až po střelbě si prý všiml, že přítelkyně neleží vedle něho, a když zjistil, že v koupelně byla ona, měl se ji pokusit zachránit.

Pistoriusův případ světu připomněl, že JAR decimuje kriminalita

Číst článek

Četly se také výpovědi přátel páru, kteří svorně tvrdili, že Pistorius se s přítelkyní milovali a dokonce plánovali svatbu.

Soud chtěl původně o vazbě rozhodnout do dvou dnů, tedy do dneška. Nyní to však vypadá, že se řízení protáhne nejméně do konce týdne, přestože všichni očekávají, že Pistorius poputuje do vazby.

Proti propuštění Pistoriuse na kauci je i široká veřejnost. Domácí násilí a násilí na ženách všeobecně je v Jihoafrické republice celospolečenským problémem. Například tento měsíc skupinka mužů hromadně znásilnila, mučila a nakonec i zavraždila 17letou dívku. Řada aktivistů i obyčejných lidí proto chce, aby se z Pistoriusova případu stal exemplární příklad.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme