Soud rozmrazil miliardy na Chodorkovského účtu. Nejsou z trestné činnosti, řekl

Soud v Dublinu ve středu nařídil irským úřadům uvolnit stamilionový bankovní (2,7 miliardy korun) účet ruského oligarchy Michaila Chodorkovského. Policie prý nepředložila jasný důkaz, že by tyto peníze pocházely z trestné činnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij, Forum 2000 v Praze | Foto: Filip Jandourek

Irsko peníze zamrazilo v roce 2011 během vyšetřování, kdy nebylo jasné, zda se nejedná o výnos s trestné činnosti a zda obnos nebyl vyprán přes investiční společnost na Gibraltaru.

Základ pro vyšetřování tvořil rozsudek ruského soudu, který Chodorkovskému a jeho společníkovi Lebeděvovi prodloužil pobyt ve vězení za údajné krádeže a praní špinavých peněz z prodeje ropy.

„ Žvásty o praní peněz zůstaly žvásty
Michail Chodorkovskij “

Moskva dle serveru Newsru.com vyjádřila „krajní údiv“ nad verdiktem soudu. Prý nebyla detailně informována o průběhu projednávání, proto prý neměla možnost předložit důkazy o nezákonném nabytí prostředků.

Právník, který ruský stát zastupuje, přiřkl soudu negativní precedens, který může povzbudit další osoby, aby schovávaly ukradené prostředky za nastrčené firmy a uchovaly si tak příjmy vzniklé daňovými úniky a korupcí.

Chodorkovskij byl spoluvlastník a šéf ropného koncernu Jukos. V roce 2003 byl však zatčen a uvězněn, což bylo mnohými chápáno jako pomsta ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten jej nakonec v roce 2013 omilostnil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme