Soud s barmskou disidentkou Su Ťij spěje ke konci. Hrozí ji pět let vězení

V pátek by měl skončit soudní proces s barmskou disidentkou Su Ťij, která je obviněna z porušení domácího vězení. Pokud ji soud usvědčí, hrozí Su-Ťij až pět let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace za propuštění Su Ťij

Demonstrace za propuštění Su Ťij | Foto: AFP

Těsně před ukončením jejího domácího vězení ji totiž v jejím domě tajně navštívil Američan John Yettaw, kterého po dvou dnech barmská vojenská junta zatkla a následně Su Ťij obvinila z porušení domácího vězení i přesto, že Američan přišel do jejího domu bez pozvání. Disidentce za porušení domácího vězení hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.

Barmský vojenský režim se popularity Su Ťij dlouhodobě obává a bojí se jejího možného angažování ve všeobecných volbách, které Barma plánuje na příští rok.

Disidentka, která dostala před 18 lety Nobelovu cenu za mír, strávila z minulých 19 let víc než 13 v domácím vězení. Barmská junta, která je u moci od roku 1962, ji řadí mezi osoby ohrožující veřejný pořádek a vězení ji neustále prodlužuje. K propuštění Su Ťij vyzývá mnoho světových státníků i známých osobností včetně českého exprezidenta Václava Havla, vojenská junta to ale odmítá.

Přečtěte si také:
Vězněné nositelce Nobelovy ceny míru Su Ťij je dnes 64 let
EU vyzvala k propuštění Su Ťij a vyjádřila podporu íránské opozici
Evropská unie demonstrativně podpoří barmskou disidentku Su Ťij
Ve středu Studio Česko patřilo situaci na Barmě
Kohout jménem EU vyzval Barmu k okamžitému propuštění Su Ťij
V Barmě začal soudní proces se světoznámou disidentkou Su Ťij
Vůdkyni barmské opozice hrozí pět let za mřížemi

Martina Hanáčková, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme