Soud s barmskou disidentkou Su Ťij spěje ke konci. Hrozí ji pět let vězení

V pátek by měl skončit soudní proces s barmskou disidentkou Su Ťij, která je obviněna z porušení domácího vězení. Pokud ji soud usvědčí, hrozí Su-Ťij až pět let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace za propuštění Su Ťij | Foto: AFP

Těsně před ukončením jejího domácího vězení ji totiž v jejím domě tajně navštívil Američan John Yettaw, kterého po dvou dnech barmská vojenská junta zatkla a následně Su Ťij obvinila z porušení domácího vězení i přesto, že Američan přišel do jejího domu bez pozvání. Disidentce za porušení domácího vězení hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.

Barmský vojenský režim se popularity Su Ťij dlouhodobě obává a bojí se jejího možného angažování ve všeobecných volbách, které Barma plánuje na příští rok.

Disidentka, která dostala před 18 lety Nobelovu cenu za mír, strávila z minulých 19 let víc než 13 v domácím vězení. Barmská junta, která je u moci od roku 1962, ji řadí mezi osoby ohrožující veřejný pořádek a vězení ji neustále prodlužuje. K propuštění Su Ťij vyzývá mnoho světových státníků i známých osobností včetně českého exprezidenta Václava Havla, vojenská junta to ale odmítá.

Přečtěte si také:
Vězněné nositelce Nobelovy ceny míru Su Ťij je dnes 64 let
EU vyzvala k propuštění Su Ťij a vyjádřila podporu íránské opozici
Evropská unie demonstrativně podpoří barmskou disidentku Su Ťij
Ve středu Studio Česko patřilo situaci na Barmě
Kohout jménem EU vyzval Barmu k okamžitému propuštění Su Ťij
V Barmě začal soudní proces se světoznámou disidentkou Su Ťij
Vůdkyni barmské opozice hrozí pět let za mřížemi

Martina Hanáčková, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme