Soud s bývalým šéfem StB Lorencem odročen

Proces s posledním šéfem komunistické Státní bezpečnosti Aloizem Lorencem dnes vojenský soud v Bratislavě odročil na neurčito. Důvodem je mimo jiné i to, že česká strana nedoručila dvěma svědkům předvolání. Slovenská justice Lorence soudí za zneužití pravomoci veřejného činitele, kterého se podle obžaloby dopustil tím, že řídil a organizoval údajně protiprávní preventivní zatýkání disidentů. Další pokračování soudního řízení bylo stanoveno na 5. prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aloiz Lorenc | Foto: Jana Mišauerová

Lorenc byl s dnešním rozhodnutím senátu viditelně spokojen. Sám tvrdí, že celý proces je vykonstruován, protože on se prý v 90. letech žádného trestného činu proti odpůrcům režimu nedopustil a jejich separací pouze ochraňoval tehdejší ústavní zřízení. Lorencovi, který byl za stejný skutek v České republice odsouzen ke čtyřem letům vězení nepodmíněně, hrozí na Slovensku obdobný trest.

Ke všeobecnému velkému překvapení se ke svědecké výpovědi dostavila v průběhu procesu pouze jediná svědkyně. Signatářka Charty 77 Jarmila Stibicová si sama neuměla vysvětlit, proč její kolegové na Slovensku nevypovídali. Řekla, že jedním z důvodů může být i znechucení, protože toto svědectví je od pádu komunismu několikáté a mnozí přestali věřit, že může vést ke spravedlnosti. Lorencovi, který byl za stejný skutek v České republice odsouzen ke čtyřem letům vězení nepodmíněně, hrozí na Slovensku obdobný trest.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme