Soud s bývalým šéfem StB Lorencem odročen

Proces s posledním šéfem komunistické Státní bezpečnosti Aloizem Lorencem dnes vojenský soud v Bratislavě odročil na neurčito. Důvodem je mimo jiné i to, že česká strana nedoručila dvěma svědkům předvolání. Slovenská justice Lorence soudí za zneužití pravomoci veřejného činitele, kterého se podle obžaloby dopustil tím, že řídil a organizoval údajně protiprávní preventivní zatýkání disidentů. Další pokračování soudního řízení bylo stanoveno na 5. prosince.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aloiz Lorenc

Aloiz Lorenc | Foto: Jana Mišauerová

Lorenc byl s dnešním rozhodnutím senátu viditelně spokojen. Sám tvrdí, že celý proces je vykonstruován, protože on se prý v 90. letech žádného trestného činu proti odpůrcům režimu nedopustil a jejich separací pouze ochraňoval tehdejší ústavní zřízení. Lorencovi, který byl za stejný skutek v České republice odsouzen ke čtyřem letům vězení nepodmíněně, hrozí na Slovensku obdobný trest.

Ke všeobecnému velkému překvapení se ke svědecké výpovědi dostavila v průběhu procesu pouze jediná svědkyně. Signatářka Charty 77 Jarmila Stibicová si sama neuměla vysvětlit, proč její kolegové na Slovensku nevypovídali. Řekla, že jedním z důvodů může být i znechucení, protože toto svědectví je od pádu komunismu několikáté a mnozí přestali věřit, že může vést ke spravedlnosti. Lorencovi, který byl za stejný skutek v České republice odsouzen ke čtyřem letům vězení nepodmíněně, hrozí na Slovensku obdobný trest.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme