Německo v říjnu čeká soud se členem SS. K práci v koncentračním táboře se sám přiznal, vinu odmítá

Dvaadevadesátiletého Němce v říjnu čeká soud, při němž bude čelit obžalobě, že napomáhal k vraždám 5230 vězňů, z toho mnoha Židů, které nacisté spáchali za druhé světové války v koncentračním táboře Stutthof na severu dnešního Polska. Agentura Reuters připomněla, že proces s tímto někdejším příslušníkem SS, který ve Stutthofu působil jako dozorce, bude jedním z posledních tohoto druhu, které německou justici čekají.

Tento článek je více než rok starý.

Hamburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncentrační tábor (ilustrační foto)

Koncentrační tábor (ilustrační foto) | Foto: Samuele Schirò | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Proces začne 17. října u zemského soudu v Hamburku, uvedl ve čtvrtek mluvčí soudu. Podle státního zastupitelství byl nyní 92letý Bruno D. v koncentračním táboře Stutthof nedaleko Gdaňsku coby dozorce nasazen od srpna 1944 do dubna následujícího roku. Při plnění svých povinností „usnadnil zákeřné a příšerné usmrcování zejména židovských vězňů“, uvedlo podle deníku Die Welt státní zastupitelství.

Údajný dozorce z Mauthausenu odsouzen nebude. Podezření je nepodložené, rozhodl soud

Číst článek

Bruno D. loni v létě několik hodin dobrovolně vypovídal o své minulosti. Vyučený pekař nepopírá, že v koncentračním táboře působil. Věděl o tom, že lidé tam jsou naháněni do plynových komor, a viděl, jak jsou těla zavražděných spalována v krematoriu. Nicméně z toho podle něho nevyplývá jeho vina. „K čemu by to bylo, kdybych odešel, našli by pak někoho jiného,“ vysvětloval.

Kvůli chatrnému zdraví Bruna D. každé soudní stání potrvá jen dvě nebo tři hodiny, proces je plánován do prosince. Do procesu se coby vedlejší účastníci zapojí i více než desítka lidí, kteří přežili koncentrační tábor Stutthof.

Podle údajů centrály pro vyhledávání osob podezřelých ze zločinů nacismu v německém Ludwigsburgu zemřelo do konce druhé světové války ve Stutthofu a pobočných táborech a při místních pochodech smrti na 65 000 lidí.

Německo po usvědčení dozorce z vyhlazovacího tábora Sobibor Johna Demjanjuka v roce 2011 vystupňovalo své úsilí o stíhání dalších lidí, kteří se na nižších úrovních na hromadném zabíjení nepřímo podíleli. Osob, které budou souzeny za své činy během období nacismu, ale vzhledem k jejich pokročilému věku ubývá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme