Soud s Koženým na Bahamách pozorně sledují Američané

Na Bahamách začíná panovat názor, že Viktor Kožený se z vězení hned tak nedostane. Podle právníků, kteří případ sledují, by ani dnešní možné rozhodnutí bahamské soudkyně o propuštění finančníka na kauci nepřineslo zadrženému Čechovi svobodu, protože prokurátor by se s největší pravděpodobností odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policista vede V. Koženého | Foto: Miroslav Konvalina

Případ komplikuje i to, že sama soudkyně Carolita Bethelová pochybuje o tom, že jí rozhodování o propuštění Viktora Koženého na kauci vůbec příšluší.

Viktor Kožený bude mít dnes počtvrté šanci soud přesvědčit, že pokud ho propustí na kauci, tak z Baham neuletí a vyčká na rozhodnutí o vydání do Spojených států, kde je obviněn z korupce.

Žalobce si myslí, že Viktor Kožený vezme do zaječích a že nemluví pravdu, když tvrdí, že nemá kromě venezuelského a irského také další občanství.

Američtí diplomaté v Nassau nechtějí spekulovat o jaké občanství jde, nejmenovaný právník zasvěcený do případu ale odhaduje, že může jít o občanství německé. Podle stejného zdroje v Nassau by Koženému na kauci musel kdosi poslat přes 1 milion dolarů.

Spojené státy vývoj případu Viktora Koženého pozorně sledují. Soud v Nassau odpoví na americkou žádost o vydání k soudu do New Yorku. Tam byl Viktor Kožený před dvěma týdny obviněn z rozsáhlé korupce v Ázerbajdžánu.

Američané spolupracují s Bahamci přímo v jejich metropoli Nassau, aby uspíšili vydání původem českého finančníka, ale neodvažují se odhadovat, jak dlouho to potrvá.

Američtí diplomaté na ostrovech vysvětlují, že Viktor Kožený sedí v bahamském vězení na jejich žádost o vydání, ale na základě bahamských zákonů. Soud v Nassau dnes při čtvrtém stání posoudí, zda může zadržený na verdikt o vydání čekat na svobodě.

"Je to unikátní případ, kterému předcházelo dlouhé, několikaleté, vyšetřování," vysvětlil Českému rozhlasu a ČTK mluvčí americké ambasády v bahamském Nassau Mike Tylor. Pro Američany je potírání korupce oficiálních představitelů cizích zemí fundamentální záležitostí.

"Je tady řada právních věcí, které bahamské soudy musí zkoumat v případu pana Koženého. Musíme soud nechat proběhnout na základě práva, jak nejrychleji je to možné," tvrdí Mike Tylor.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme