Soud s násilníky v Indii pokračuje výslechem korunních svědků

Soud v Dillí dnes vyslýchá klíčové svědky hromadného znásilnění, za které pětici obžalovaných hrozí trest smrti. Indie totiž zpřísnila zákony. Znásilnění s následkem smrti se může nově trestat automaticky popravou. Zlomový proces sleduje v Indii zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Truchlící Indie. Banner s nápisem: Pověste násilníka | Foto: Rajesh Kumar Singh | Zdroj: ČTK

Změnu legislativy vyprovokoval právě případ brutálního znásilnění a vraždy mladé ženy v autobusu loni v prosinci, za které se nyní pět obžalovaných zodpovídá před soudem.

Obžaloba má proti obviněným pádné důkazy, vzorky DNA i záznamy telefonních hovorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž zvláštního zpravodaje ČRo Jaromíra Marka, který proces sleduje přímo v Dillí

Jako první vypovídají experti, kteří zkoumali stopy krve na šatech obžalovaných. Ti dospěli k názoru, že je to krev znásilněné a brutálně zavražděné dívky.

Dohromady by měli soudci vyslechnout přes osmdesát svědků. Klíčovým z nich bude přítel zavražděné dívky. Toho násilníci v autobuse zbili do bezvědomí.

Důkazní materiály by měly násilníky přivést na šibenici. A právě trest smrti jsou nyní v Indii nejčastěji skloňovaná slova.

„Měli by je pověsit, a to co nejdříve,“ tak zní nejčastější názor indické veřejnosti. Ozývají se ale radikálnější návrhy.

Násilí na ženách je v Indii nejvíc diskutované téma. Kurzy sebeobrany praskají ve švech

Číst článek

Někteří Indové považují popravu za nedostačující. „Měli by je ukamenovat na veřejnosti. Trestem smrti uniknou spravedlnosti příliš rychle,“ zní jeden z radikálních hlasů.

Ochránci lidských práv zpřísnění zákonů kritizují. Pětice útočníků, která dnes stojí před soudem, bude nejspíš souzena už podle nových pravidel. A hrozí jí absolutní trest.

Jaromír Marek, Michaela Vydrová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme