Soud s údajnými pučisty v Turecku: 3000 doživotí pro obžalovaného, právníci nemohou mluvit s mandanty

Za první měsíc obřího procesu se 486 obžalovanými za osnování loňského nezdařeného pokusu o převrat v Turecku předneslo svou obhajobu jen něco přes 20 osob. Slyšení často narušují blízcí obětí z 15. července 2016 či přítomní příznivci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a obžalované musí mnohdy obstoupit ochranka. Konečně se však mají možnost hájit, napsal deník The New York Times.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turečtí vojáci hlídají budovu soudu. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Když soud 1. srpna začínal, měl veškeré parametry vykonstruovaného procesu. Vězně v poutech vedli v zástupu k budově soudu za přihlížení davu, který žádal jejich smrt," napsal americký list. „Nevraživost je přítomna i nadále, obžalovaným je však alespoň dopřán prostor k obhajobě," dodává The New York Times (NYT).

Zatím tak stihlo učinit více než 20 z nich. Nedaleko Ankary ve městě Sincan třem soudcům v síni o velikosti tělocvičny čtou někdy i několikahodinová prohlášení a odpovídají na otázky. Pak přicházejí na řadu jejich právníci. Ti však podle jednoho z nich nemají standardní podmínky.

V Turecku začal největší soud s pučisty. Obviněno je téměř 500 lidí

Číst článek

„Tento proces se bohužel stal politickým. Soudci a státní zástupci jsou pod velkým tlakem. Presumpce neviny tady neexistuje. Není to spravedlivý soud," řekl Özay Arikan. Podle listu The New York Times další obhájci odmítli žádosti o rozhovor kvůli obavám z následků. Arikan listu řekl, že právníci nemohou hovořit s klienty o samotě, jsou terčem slovních útoků a zastrašování a jejich klienti byli mučeni.

Při událostech loňského července zemřelo v Turecku 249 lidí, přes 2000 bylo zraněno. Stát v obžalobě, která má 4000 stran, viní souzené z velezrady, vražd či pokusů o vraždy. Na leteckou základnu Akinci nedaleko Ankary prý skupina unesla několik velitelů armády, včetně náčelníka generálního štábu Hulusiho Akara, a držela je jako rukojmí. Obžalovaní mají údajně na svědomí také ostřelování vládních budov a parlamentu v Ankaře a v Istanbulu během pokusu o puč. Jeden z obžalovaných podle svého právníka čelí hrozbě 3000 trestů doživotního vězení.

V Turecku začal soud s více než 200 údajnými pučisty. Demonstranti pro ně chtějí trest smrti

Číst článek

Zatím nikdo z bezmála pěti stovek obžalovaných podíl na zmařeném pokusu o puč nepřiznal, přestože před soudci již stanuly dvě z jeho údajných hlavních postav. Plukovník Ahmet Özcetin, podle svědků „vlivný a lehkovážný" člověk, prý loni vybral cíle bombardování pro vzbouřené jednotky.

Plukovník Muzaffer Düzenli zase podle obžaloby organizoval schůzky spiklenců. Oba účast na převratu popřeli, což vyvolalo bouřlivé reakce jejich odpůrců a příbuzných obětí na zaplněné tribuně pro veřejnost. „Ano, a Řím jsme vypálili taky," řekl sarkasticky Özcetin v odpověď na jednu z otázek soudu.

Kritici pokusu o puč, kterých na soudní slyšení přijíždějí z různých částí Ankary celé autobusy, jsou podle The New York Times dobře organizovaní a hlasití. „Někdy jsem naštvaný a jindy rozmrzelý, protože my jsme viděli ty bomby a všichni to popírají," řekl Gökmen Erdem, jehož švagr loni v červenci zahynul.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme