Soud s vrahem režiséra se koná za přísných bezpečnostních opatření

Za mimořádných bezpečnostních opatření proběhl v Amsterdamu druhý den soudu s vrahem kontroverzního režiséra Thea van Gogha. Sedmadvacetiletý mladík marockého původu Mohammed Bouyeri se k činu přiznal. Potvrdil, že 2. listopadu postřelil a podřezal potomka slavného malíře, tedy muže, který ostře kritizoval chování k ženám v islámských společnostech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opancéřovaný automobil (uprostřed) přiváží údajného vraha Théa van Gogha

Opancéřovaný automobil (uprostřed) přiváží údajného vraha Théa van Gogha | Zdroj: ČTK

Tato vražda přitom vyvolala v Nizozemsku nebývalé napětí a vlnu útoků na mešity, kostely a školy. Obžaloba od začátku stojí za tím, že Bouyeriho vina je jasná. Dokazují ji výpovědi očitých svědků, výsledky testů DNA i balistické stopy. Státní zástupce dnes řekl, že Bouyeriho fascinuje násilí, což dokládají například obrázky krvavých vražd, které policie našla v bytě obžalovaného.

Prokurátor Frits van Staelen považuje za prokázané, že Mohammed B. vraždil sám a naprosto promyšleně. To ostatně Bouyri dnes doznal s tím, že prý jednal ve jménu své víry a jak konstatoval, udělal by znovu přesně totéž, kdyby byl propuštěn na svobodu. Obžaloba požaduje v Nizozemsku nejvyšší možný trest, což je doživotí, a čeká se, že na něj dojde. Definitivní verdikt by měl být vynesen 26. července.

Holanďané proces sledují. Tato rituální vražda vyvolala na podzim v Nizozemsku opravdový šok. Prvotní napětí však už povolilo. Již nedochází k útokům na kostely či mešity. Nicméně je znát nepříjemná atmosféra, pokud jde o soužití Nizozemců a zejména muslimských přistěhovalců.

Někteří lidé se bojí mluvit otevřeně o islámu, bojí se také, že tyto věci mohou mít dopad třeba na jejich byznys, protože k nim bude jezdit méně zahraničních turistů a podobně. Jak řekl arabista Hans Jansen, v Nizozemsku je stále častější, že lidé se například nechávají chránit profesionálními službami.

Pavla Kvapilová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme