Soud s vrahem režiséra se koná za přísných bezpečnostních opatření

Za mimořádných bezpečnostních opatření proběhl v Amsterdamu druhý den soudu s vrahem kontroverzního režiséra Thea van Gogha. Sedmadvacetiletý mladík marockého původu Mohammed Bouyeri se k činu přiznal. Potvrdil, že 2. listopadu postřelil a podřezal potomka slavného malíře, tedy muže, který ostře kritizoval chování k ženám v islámských společnostech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opancéřovaný automobil (uprostřed) přiváží údajného vraha Théa van Gogha | Foto: ČTK/EPA

Tato vražda přitom vyvolala v Nizozemsku nebývalé napětí a vlnu útoků na mešity, kostely a školy. Obžaloba od začátku stojí za tím, že Bouyeriho vina je jasná. Dokazují ji výpovědi očitých svědků, výsledky testů DNA i balistické stopy. Státní zástupce dnes řekl, že Bouyeriho fascinuje násilí, což dokládají například obrázky krvavých vražd, které policie našla v bytě obžalovaného.

Prokurátor Frits van Staelen považuje za prokázané, že Mohammed B. vraždil sám a naprosto promyšleně. To ostatně Bouyri dnes doznal s tím, že prý jednal ve jménu své víry a jak konstatoval, udělal by znovu přesně totéž, kdyby byl propuštěn na svobodu. Obžaloba požaduje v Nizozemsku nejvyšší možný trest, což je doživotí, a čeká se, že na něj dojde. Definitivní verdikt by měl být vynesen 26. července.

Holanďané proces sledují. Tato rituální vražda vyvolala na podzim v Nizozemsku opravdový šok. Prvotní napětí však už povolilo. Již nedochází k útokům na kostely či mešity. Nicméně je znát nepříjemná atmosféra, pokud jde o soužití Nizozemců a zejména muslimských přistěhovalců.

Někteří lidé se bojí mluvit otevřeně o islámu, bojí se také, že tyto věci mohou mít dopad třeba na jejich byznys, protože k nim bude jezdit méně zahraničních turistů a podobně. Jak řekl arabista Hans Jansen, v Nizozemsku je stále častější, že lidé se například nechávají chránit profesionálními službami.

Pavla Kvapilová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme