Soud schválil smlouvu o pokutě BP. Ropná havárie v Mexickém zálivu ji vyjde na 53 miliard

Za havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu zaplatí britská společnost BP desítky miliard dolarů. Americký federální soud potvrdil dohodu o pokutě za největší ropnou katastrofu v historii Spojených států. Do moře v roce 2010 uniklo zhruba půl miliardy litrů ropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodě se snaží uhasit požár na Deepwater Horizon | Foto: public domain, US Coast Guard

Při výbuchu na plošině Deepwater Horizon v dubnu 2010 zemřelo jedenáct lidí. Dva dny poté šla plovoucí plošina ke dnu.

Havárie ochromila rybolov a způsobila vážné ekologické a ekonomické škody.

Federální soudce v New Orleans včera schválil dohodu o urovnání sporu. Hlavní částí smlouvy je odškodnění ve výši 20 miliard dolarů, tedy 475 miliard korun, což je souhrnná částka za všechny civilní spory vedené po dobu pěti let proti BP.

BP už dřív uzavřela dílčí smlouvy s poškozenými jednotlivci a firmami, které předpokládají odškodnění ve výši 5,84 miliardy dolarů. Celkové účetní náklady BP spojené s touto katastrofou se odhadují na zhruba 53,8 miliardy dolarů.

Rámcové dohody mezi americkými žalobci a BP bylo dosaženo už loni v červnu, soudce Carl Barbier dohodu jen právně stvrdil. Její součástí je pokuta za znečištění moře ve výši 5,5 miliardy dolarů a další vysoká částka, kterou ropný gigant musí zaplatit americkým státům Alabama, Florida, Louisiana, Mississippi a Texas jako odškodné.

BP by měla nově stvrzenou pokutu uhradit během 16 let. Většina peněz má být využita na projekty pro ekologickou a hospodářskou obnovu v oblasti Mexického zálivu.

Havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu (2010) | Foto: ČTK

ČTK, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme