Soud se dvěma Čechy v Indii může pozdržet stávka

Generální stávka může oddálit proces se dvěma Čechy zadrženými v Indii. Provinili se tím, že v národním parku bez povolení sbírali larvy hmyzu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parazitismus není jen doménou hmyzu | Foto: PHIL

Petr Švácha z Entomologického ústavu Akademie věd a Emil Kučera při zatýkání tvrdili, že neznali indické zákony o ochraně přírody a sbírali larvy motýlů a brouků pouze za účelem vědeckého výzkumu. Také se hájili tím, že byli na území, které jako park označeno nebylo, a že nedaleko nich někdo pásl krávy a kácel stromy.

Ředitel Entomologického ústavu Akademie věd ČR Jan Šula ale tvrdí, že o nutnosti mít povolení vědět museli. "Každý, kdo sbírá hmyz, zvláště v cizích zemích, tak musí předpokládat, že zvláště v chráněných územích je většinou potřeba nějaké speciální povolení, které se vyřizuje dopředu a které je v některých případech dost obtížné získat. Museli předpokládat, že takové povolení budou potřebovat."

Češi byli v Bengálsku zadrženi 22. června a hned s nimi proběhlo první soudní řízení, ve kterém jim byla zamítnuta kauce na propuštění. Další řízení bylo stanoveno na 7. července. Kvůli stávce justičních pracovníků v Indii, která pravděpodobně potrvá ještě nejméně týden, se ale proces může oddálit. Za porušení zákona o ochraně přírody mužům hrozí až sedmiletý trest.

Marika Táborská, Marcela Krejsová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme