Soud se Saddámem byl odročen na listopad

V Bagdádu začal soud s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem. Po úvodních formálních krocích byl ale odročen až na konec listopadu. Saddám Husajn čelí v tomto prvním procesu spolu s dalšími sedmi svými bývalými podřízenými obvinění z podílu na vraždách, mučení a vysídlování obyvatel města Dudžail v roce 1982. Při masakru, který byl pomstou za atentát spáchaný šítským komandem v tomto městě, zahynulo skoro 150 jeho obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn | Zdroj: ČTK

Proces se koná v bývalém palácovém komplexu za mimořádných bezpečnostních opatření. Bývalý irácký prezident se hned v úvodu jednání soudu odmítal podřídit jeho požadavkům. Nechtěl například říci své jméno. Husajn odmítl uznat legitimitu soudu a trval na tom, že je stále iráckým prezidentem. Prohlásil, že je nevinen.

Masakr v Dudžailu se před soud dostal jako první z mnoha bodů obvinění z válečného zločinu, genocidy a zločinu proti lidskosti, protože se k němu nejrychleji podařilo shromáždit důkazy.

Předpokládá se, že obhajoba se bude snažit zpochybnit legitimitu tribunálu. Americký expert na mezinárodní právo Michael Sharf, který pomáhal připravit irácké soudce a žalobce na tento proces řekl, že Saddám Husajn může být v Iráku spravedlivě souzen.

"Saddámovi Husajnovi příslušejí stejná práva, jaká mají obvinění před jinými mezinárodními trestními soudy jako jsou tribunály pro bývalou Jugoslávii nebo Rwandu. Tento soud bude spravedlivý, nebude sice úplně bez chyb, protože to bude velmi náročný proces, ale nemyslím si, že by při něm došlo k justičnímu omylu," upřesnil.

Saddámovi Husajnovi hrozí už v tomto prvním procesu trest smrti. Podle statutu soudu by rozsudek musel být vykonán do třiceti dnů po jeho potvrzení odvolací instancí. Husajn by se tak soudů za další trestné činy, jako například použití chemických zbraní proti Kurdům, vůbec nemusel dožít.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme