Soud se Saddámem má začít v nejbližších dnech

Irácký zvláštní tribunál se přiblížil zahájení procesu se Saddámem Husajnem. Osmašedesátiletý svržený diktátor je od prosince 2003 v americkém vězení poblíž bagdádského letiště. Někdejší prezident je obecně obviněn ze zločinů proti lidskosti, likvidace politických odpůrců a utlačování Kurdů a šíitů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn před soudem | Foto: Archiv ČRo

Zvláštní tribunál pracuje zhruba na tuctu případů. Hlavní vyšetřující soudce Raíd Džúhí dnes oznámil, že skončilo vyšetřování prvního konkrétního obvinění.

Jde o masakr v převážně šíitské obci Dudžail v červenci 1982, kde po odhalení údajného spiknutí proti tehdejšímu iráckému prezidentovi jeho bezpečnostní agenti zavraždili až 140 lidí. "Případ byl předán k projednání soudu. Datum zahájení soudu určí v nejbližších dnech trestní tribunál," řekl soudce Džuhí.

Kromě Saddáma Husajna před soudem stanou i tři další vysocí představitelé jeho režimu - tyranův nevlastní bratr a bývalý šéf irácké tajné služby Barzán Tikrítí, bývalý místopředseda vlády Táhá Jasín Ramadán a bývalý nejvyšší soudce revolučního tribunálu Avád Hamad Bandar.

Jitka Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme