Soud se Saddámem má začít v nejbližších dnech

Irácký zvláštní tribunál se přiblížil zahájení procesu se Saddámem Husajnem. Osmašedesátiletý svržený diktátor je od prosince 2003 v americkém vězení poblíž bagdádského letiště. Někdejší prezident je obecně obviněn ze zločinů proti lidskosti, likvidace politických odpůrců a utlačování Kurdů a šíitů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn před soudem | Foto: Archiv ČRo

Zvláštní tribunál pracuje zhruba na tuctu případů. Hlavní vyšetřující soudce Raíd Džúhí dnes oznámil, že skončilo vyšetřování prvního konkrétního obvinění.

Jde o masakr v převážně šíitské obci Dudžail v červenci 1982, kde po odhalení údajného spiknutí proti tehdejšímu iráckému prezidentovi jeho bezpečnostní agenti zavraždili až 140 lidí. "Případ byl předán k projednání soudu. Datum zahájení soudu určí v nejbližších dnech trestní tribunál," řekl soudce Džuhí.

Kromě Saddáma Husajna před soudem stanou i tři další vysocí představitelé jeho režimu - tyranův nevlastní bratr a bývalý šéf irácké tajné služby Barzán Tikrítí, bývalý místopředseda vlády Táhá Jasín Ramadán a bývalý nejvyšší soudce revolučního tribunálu Avád Hamad Bandar.

Jitka Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme