Soud se snaží zjistit, jak získal bývalý papežův komorník tajné dokumenty

Bývalý komorník papeže Benedikta XVI. Paolo Gabriele znovu stane před italským soudem. Podle obžaloby kradl tajné dokumenty, které vynášel z Vatikánu a poskytoval je médiím. Gabriele se hájí tím, že chtěl upozornit na údajné zlo a korupci uvnitř církve. Podle vyšetřovatelů mu pomáhal informatik Claudio Sciarpelletti, soud ale minulý týden případ rozdělil na dvě samostatné kauzy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud s bývalým papežovým komorníkem Paolo Gabrielem | Foto: ČTK

Už první přelíčení s bývalým komorníkem proběhlo veřejně, což je pro vatikánský tribunál podle komentářů bezprecedentní. Do soudní síně mohlo osm novinářů, kteří po skončení prvního stání informovali své kolegy v předsálí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Římě Josef Kašpar informuje o průběhu procesu s bývalým papežovým komorníkem

Dnešní přelíčení může být rozhodující. Od devíti hodin vypovídá obžalovaný, po něm bude vyslechnut i papežův osobní tajemník Georg Gänswein.

Právě z jeho kanceláře pocházely přísně tajné dopisy a dokumenty. Zjistit, jakým způsobem se materiály dostaly do rukou Gabrielemu, je hlavním úkolem celého procesu.

„Pokud by skutečně došlo k tomu, že obě výpovědi budou pak dány na veřejnost, znamenalo by to skutečně v dějinách Vatikánu naprostou revoluci a úplnou novinku, protože doposud žádné skutečné procesy v rámci vatikánské kurie nebyly zveřejněny,“ upozorňuje spolupracovník Českého rozhlasu v Římě Josef Kašpar.

Případ samozřejmě sledují italská média, běžní Italové ale podle něj mají spíše jiné starosti. Itálie prožívá velkou hospodářskou krizi, která je navíc zhoršená tím, že v Římě vypukl obrovský korupční skandál spojený s představiteli městské i regionální správy.

Papež kázal o zradě důvěry

Aféra naplno propukla v květnu, kdy byl Gabriele zatčen. Na veřejnosti se při té příležitosti objevily tajné dokumenty.

„Jedná se o materiály, které byly také uveřejněny v knize jednoho italského novináře a ze kterých vyplývá, že skutečně ve Vatikánu dochází k mocenskému sporu mezi některými představiteli kurie. Zvláště se pak jedná o správu vatikánské administrativy. A podle těchto dokumentů by se zdálo, že skutečně i tam existují některé problémy, pokud se týká poctivého nakládání s finančními zdroji,“ přibližuje Kašpar.

V případě, že bude Gabriele uznán vinným, hrozí mu nepodmíněný trest vězení. Papež se ho ale také může rozhodnout omilostnit. Benedikt XVI nebo jeho mluvčí se zatím zdrželi vyjádření k případu.

„Přímo nikdo nic jasně nedal najevo, ale papež se při své nedělní homilii zmínil právě o lidech, kteří zradili důvěru. Všeobecně se očekává, že jednak Gabriele bude určitě odsouzen k trestu odnětí svobody, ale počítá se také s tím, že mu nakonec papež udělí milost,“ říká Kašpar.

Ladislav Dvořák, Martina Mašková, Josef Kašpar, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme