Soud shledal vojínku Englandovou vinnou z týrání Iráčanů

Porota amerického vojenského soudu shledala vojínku Lynndie Englandovou vinnou z týrání Iráčanů. Jedná se o poslední z devíti soudních procesů, které se týkají skandálu z věznice Abú Ghrajb. Englandovou nechvalně proslavily snímky, na kterých drží Iráčany na vodítku. Za to jí teď hrozí až desetiletý trest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lynndie Englandová | Zdroj: ČTK

Porota shledala dvaadvacetiletou Englandovou vinnou v šesti ze sedmi bodů obžaloby. Například ze spiknutí, špatného zacházení s vězni a z neslušného chování.

Obhájci postavili obranu Englandové na tom, že trpěla depresí a má tendenci snadno podlehnout nadřízeným. Tím byl v Iráku Charles Graner, který je také otcem Englandové dítěte. Graner už byl za týrání vězňů odsouzen na deset let ve vězení.

Obžaloba však tyto argumenty odmítla a trvala na tom, že Englandová se týráním vězňů zjevně bavila a že v situacích zachycených na fotografiích neplnila jen rozkazy. "Věděla, co dělá. Smála se a vtipkovala. Měla potěšení z toho, že se mohla těch věcí účastnit, a to díky vlastnímu nechutnému smyslu pro humor," řekl prokurátor.

Většina z vojáků obviněných v případě týrání v Abú Ghrajbu vinu přiznala, takže jejich tresty byly nízké - od propuštění z armády po rok vězení. Nejvyšší trest dostal Graner a osm let ve vězení bude také Ivan Frederick. Z žen se kromě Englandové mučení zúčastnila Sabrina Harmanová, již soud poslal do vězení na půl roku.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme