Soud shledal vojínku Englandovou vinnou z týrání Iráčanů

Porota amerického vojenského soudu shledala vojínku Lynndie Englandovou vinnou z týrání Iráčanů. Jedná se o poslední z devíti soudních procesů, které se týkají skandálu z věznice Abú Ghrajb. Englandovou nechvalně proslavily snímky, na kterých drží Iráčany na vodítku. Za to jí teď hrozí až desetiletý trest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lynndie Englandová | Foto: ČTK

Porota shledala dvaadvacetiletou Englandovou vinnou v šesti ze sedmi bodů obžaloby. Například ze spiknutí, špatného zacházení s vězni a z neslušného chování.

Obhájci postavili obranu Englandové na tom, že trpěla depresí a má tendenci snadno podlehnout nadřízeným. Tím byl v Iráku Charles Graner, který je také otcem Englandové dítěte. Graner už byl za týrání vězňů odsouzen na deset let ve vězení.

Obžaloba však tyto argumenty odmítla a trvala na tom, že Englandová se týráním vězňů zjevně bavila a že v situacích zachycených na fotografiích neplnila jen rozkazy. "Věděla, co dělá. Smála se a vtipkovala. Měla potěšení z toho, že se mohla těch věcí účastnit, a to díky vlastnímu nechutnému smyslu pro humor," řekl prokurátor.

Většina z vojáků obviněných v případě týrání v Abú Ghrajbu vinu přiznala, takže jejich tresty byly nízké - od propuštění z armády po rok vězení. Nejvyšší trest dostal Graner a osm let ve vězení bude také Ivan Frederick. Z žen se kromě Englandové mučení zúčastnila Sabrina Harmanová, již soud poslal do vězení na půl roku.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme