Soud: Slovenská Becherovka nebyla becherovkou

Společnost Karlovarská becherovka vyhrála na Slovensku soud o ochranná práva. Becherovka vede už několik let spor se Zdeňkem Hoffmannem, který tvrdí, že veškerá práva na výrobu tohoto světoznámého likéru vlastní on. Hoffmann prodal recepturu po neúspěšné spolupráci s jinou slovenskou firmou Simpex Chotín východoslovenské společnosti Dajk. Podle rozhodnutí prešovského soudu ale firma Dajk nesmí pro svůj bylinný likér používat označení, které by připomínalo výrobek karlovarské společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Becherovka | Foto: Becher.cz
Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová o soudu o Becherovku

Zdeněk Hoffmann se k soudu nedostavil, ačkoliv senátu slíbil, že dodá originál darovací smlouvy, podle níž dědická práva na Becherovku přešla na jeho předky. Má ji prý uloženu v bezpečnostním sejfu německé banky. Podle znaleckého posudku jsou na darovací smlouvě falešné podpisy a nesedí ani osoba notáře, který v uvedeném období povolání nevykonával. Předseda senátu nároky karlovarské společnosti uznal. V odůvodnění dokonce řekl, že slovenská firma Dajk otrockou napodobeninou výrobku porušila zákon o nekalé soutěži i zákon o lživé reklamě.

Firma Dajk takzvanou slovenskou Becherovku vyráběla na základě licenční smlouvy, kterou koupila od Jiřiny Hoffmannové v roce 2000. Její syn, domažlický podnikatel Zdeněk Hoffmann nyní licenci na Becherovku prodává znovu. Má nového slovenského partnera.

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí karlovarské likérky David Binar, rozhodnutí prešovského soudu považují za závěrečnou fázi sporů se Zdeňkem Hoffmannem. "Co se týče té nové licenční smlouvy, to je jeden z dalších takových Hoffmannových tanečků. Třetí firma na Slovensku dopadne stejně tak jako všechny ostatní. Zdeněk Hoffmann, je to zřejmé, hraje na čas, protože ví, že samozřejmě vyhrát nemůže a je úplně jedno, jakou nějakou darovací smlouvu nakonec vytasí - vždy se bude jednat o padělek."

Zdeněk Hoffmann uplatňuje vlastnická práva ke Karlovarské Becherovce na základě údajné darovací smlouvy z roku 1939. Tvrdí, že tehdejší spoluvlastník likérky Alfréd Becher daroval práva jeho dědovi - po něm pak Hoffmann dokumenty zdědil. Jan Becher Karlovarská Becherovka však existenci darovací smlouvy popírá s tím, že dokument je padělek.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme