‚Sluníčkář a ochránce Romů.‘ Slovenský soud zprostil poslance Mizíka obžaloby za xenofobní statusy

Slovenský nejvyšší soud potvrdil rozhodnutí nižšího soudu, který zprostil obžaloby poslance Stanislava Mizíka z krajně pravicové strany Kotleba – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) za nenávistné facebookové statusy. Statusy na stránce komentovaly osobnosti oceněné státním vyznamenáním a zdůrazňovaly jejich židovský původ. Vůči verdiktu nejvyššího soudu se nelze odvolat.

Aktualizováno Bratislava (Aktualizováno: 13:26 9. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský poslanec Stanislav Mizík (ĽSNS) v únoru 2019 | Zdroj: Profimedia

Nejvyšší soud se ztotožnil s verdiktem specializovaného trestního soudu, že nebylo prokázáno, že autorem zmíněného příspěvku je skutečně Mizík.

Poslancovi advokáti postavili obhajobu i na tom, že jejich klient údajně neumí pracovat s počítačem tak, aby dokázal napsat příspěvky na sociální síť. Média později zveřejnila fotografie z jednacího sálu sněmovny, podle kterých Mizík pracoval na počítači. Status na facebookovém profilu kotlebovců byl podepsaný jeho jménem.

‚Kocáb je sluníčkář a ochránce muslimů.‘ Slovenský poslanec se navážel do oceněných, policie u něj provedla razii

Číst článek

Mizík se líčení u nejvyššího soudu nezúčastnil. Dříve u soudu tvrdil, že je nevinen, a odmítl v případu vypovídat.

Na začátku ledna se na oficiálním stranickém profilu LSNS objevila kritika prezidenta Andreje Kisky za osoby, kterým udělil státní vyznamenání.

Mezi nimi byl třeba režisér Juraj Herz nebo Eva Mosnáková, která přežila holokaust. Statusy se navážely do jejich židovského původu. Kiska podle nich degraduje slovenský národ.

Hanobení národa

Na facebookové stránce mimo jiné stálo, že Kiska „Řád Bílého dvojkříže II. třídy udělil Michaelu Kocábovi – sluníčkáři, ochránci cikánů, muslimů“. Jiného oceněného Michala Kaščáka zase statusy označily za organizátora „zvráceného festivalu Pohoda, kde se propaguje islamismus, homosexualita, sluníčkářství a ‚zlé jazyky‘ tvrdí, že se tam shromažďují ‚huliči‘ trávy a jiných drog“.

Prokurátor na Mizíka podal žalobu za šíření extremistických materiálů a hanobení národa, rasy a přesvědčení. Podle deníku SME hrozilo poslanci tři až pět let vězení.

„My z tohoto rozhodnutí nejvyššího soudu máme upřímnou radost. To, že je nevinen a že šlo o politický proces, jsme tvrdili od začátku,“ řekl o verdiktu poslanec LSNS Rastislav Schlosár.

Schlosár neodpověděl na dotazy novinářů, kdo zmíněný příspěvek na sociální síti napsal. Prokurátor verdikt soudu nekomentoval.

„Úkolem soudu ani úkolem obhajoby nebylo zjišťovat, kdo psal daný status. Úkolem soudu bylo jen hodnotit, zda důkazy odůvodňují jednoznačný závěr, že tento status zveřejnil nebo dal pokyn k jeho zveřejnění obžalovaný. To se podle odůvodnění soudu nepodařilo prokázat,“ řekl Mizíkův advokát Tomáš Rosina.

Slovenská iniciativa zpovídá lidi po vesnicích. Snaží se najít recept proti Kotlebovi

Číst článek

Slovenský nejvyšší soud letos v dubnu zamítl návrh slovenského generálního prokurátora na rozpuštění LSNS. Soud tehdy odmítl všechny hlavní argumenty prokuratury, která dříve označila LSNS za extremistickou. Strana se v posledním průzkumu popularity agentury Focus umístila na třetím místě s podporou 12,6 procenta.

Loni na jaře specializovaný trestní soud jinému poslanci LSNS Milanu Mazurekovi vyměřil pokutu za výroky v pořadu soukromé rozhlasové stanice, kde poslanec hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty. Mazurek i prokurátor se proti verdiktu odvolali a nejvyšší soud by měl odvolání projednat v září.

ČTK, pan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme