75 milionů dolarů za 31 let za mřížemi. Bratři dostali v USA odškodné za nespravedlivý rozsudek

Porota v americkém státě Severní Karolína minulý týden přiznala celkem 75 milionů dolarů (1,5 miliardy korun) dvěma nevlastním bratrům, kteří byli v mládí nespravedlivě odsouzeni za znásilnění a vraždu 11leté dívky a strávili 31 let za mřížemi. Za každý z těchto roků by podle porotců měli oba dostat po jednom milionu na odškodném a k tomu 13 milionů prostřednictvím pokuty pro viníka. O víkendu o případu informoval deník The Washington Post.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dohromady bratři dostali za 31 let za mřížemi 75 milionů dolarů | Zdroj: Reuters/North Carolina Department of Public Safety

Rozhodnutí o odškodném vzešlo z federální stížnosti na porušení občanských práv Henryho McColluma a Leona Browna ze strany úřadů. V roce 1983 byli odsouzeni poté, co je policie hodiny vyslýchala bez přítomnosti právníka, načež chlapci ve věku 19, respektive 15 let, podepsali doznání připravená vyšetřovateli.

Nesprávné posouzení i verdikt v rozporu se zákonem. Obhájce expolicisty Chauvina požádal o nový proces

Číst článek

Oba nevlastní bratři tmavé pleti trpí mentálním postižením a v době trestního stíhání měli problémy s porozuměním psanému textu. Později uvedli, že přiznání podepsali, aniž by chápali, co to znamenalo.

Na svobodu se dostali v roce 2014, když analýza DNA případ zavražděné 11leté dívky spojila s jistým mužem, který si odpykával trest za jiný případ znásilnění a vraždy. McCollum a Brown následně vznesli civilní žaloby proti policejnímu sboru, který měl na starosti jejich stíhání, i proti městečku Red Springs, kde byla před více než 30 lety nalezena mrtvá dívka. Podle jejich právníků je vyšetřovatelé manipulativně dotlačili k přiznání viny.

Zlomový verdikt

„Porota nemohla vyslat silnější signál ohledně toho, že občané této země nebudou tolerovat nevhodné chování bezpečnostních složek a už nebudou slepě důvěřovat svědectvím policie na úkor těch od marginalizovaných lidí,“ reagoval na páteční verdikt právní zástupce bratrů Elliott Abrams.

Neprávem odsouzení Henry McCollum a Leon Brown | Zdroj: Reuters/North Carolina Department of Public Safety

Přiznaná částka podle něj představuje nejvyšší udělené odškodné v dějinách Severní Karolíny a nejvyšší „souhrnný verdikt“ v případech nesprávného odsouzení v historii USA.

Scott MacLatchie, který ve sporu zastupoval jihovýchodní americký stát, se předtím podle agentury AP ve své závěrečné řeči snažil zpochybnit, že McCollum a Brown jsou nevinní. Na žádost The Washington Post o komentář prý nereagoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme