Soud uložil Zsuzsové 25 let vězení ze sjednání vraždy novináře Kuciaka. Kočnera zprostil obžaloby

Soud na Slovensku vyměřil trest 25 let vězení obžalované Aleně Zsuzsové, kterou uznal vinou ze sjednání vraždy novináře Jána Kuciaka a ze zadání dalších vražd. Oznámila to předsedkyně soudního senátu Specializovaného trestního soudu Ružena Sabová. Mariana Kočnera soud osvobodil z obžaloby, podle které si měl vraždu novináře Jána Kuciaka objednat. Rodiny obětí na protest odešly ze sálu. Rozsudek není pravomocný.

Bratislava (Aktualizováno: 17:26 19. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud uložil Zsuzsové 25 let vězení a Kočnera zprostil obžaloby

Soud uložil Zsuzsové 25 let vězení a Kočnera zprostil obžaloby | Zdroj: Profimedia

Specializovaný trestní soud v roce 2020 v případu Kuciakovy vraždy osvobodil Zsuzsovou i Kočnera, o rok později tento jeho verdikt zrušil slovenský nejvyšší soud. Nyní se proto  soud první instance případem zabýval znovu.

Tentokrát uznal vinnou osmačtyřicetiletou Alenu Zsuzsovou, která si v současnosti odpykává dlouholetý trest vězení za podíl na jiné vraždě. Vyhlášení verdiktu se nezúčastnila.

Zsuzsová byla spolupracovnice podnikatele Kočnera a v případě vraždy se o ní někdy hovoří jako o volavce. Právě ona byla v přímém kontaktu se zprostředkovatelem vraždy Zoltánem Andruskóem.

Všichni tři členové soudního senátu se shodli na vině Zsuzsové a vyměřili jí 25 let za mřížemi a má také rodině Jána Kuciaka zaplatit 160 000 eur. Prokuratura původně žádala doživotní trest.

Prokuratura má nové důkazy v kauze Kuciak. Analyzovala pohyb Kočnera a Zsuzsové po vraždě

Číst článek

Znovuosvobozený Kočner

Kontroverzní podnikatel Marian Kočner si vyslechl osvobozující verdikt již před třemi roky. Tentokrát proti němu ale stálo více důkazů. Soud ho ovšem obžaloby, podle které si vraždu Jána Kuciaka osobně objednal, zprostil. Podle odůvodnění verdiktu se nepodařilo  jasně prokázat, že objednávku na vraždu vystavil on. 

Kočnera soud zprostil zároveň obžaloby z objednání nedokonaných vražd dvou prokurátorů a právníka.

V momentě, kdy soud rozhodl o Kočnerově nevině, se Kuciakovi rodiče a matka Martiny Kušnírové zvedli a odešli ze sálu. Stejně reagovali na Kočnerovo zproštění viny před třemi lety.

Pokračování kauzy

Vražda Jána a Martiny byla pro Slovensko traumatem, které spustilo rozsáhlé politické změny a touhu po spravedlivé společnosti. 

Aktuálním  rozsudkem ale kauza Kuciak nejspíš nekončí. Páteční rozsudek není pravomocný a obě strany se mají možnost odvolat. V případě odvolání zamíří kauza Kuciak znovu k Nejvyššímu soudu.

Za vraždu Kuciaka, při které byla v roce 2018 zastřelena i jeho přítelkyně Martina, si aktuálně ve vězení odpykávají dlouholeté tresty tři lidé, včetně vraha této dvojice ZMiroslava Marčeka.

Ladislav Novák, dno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme