Soud uznal vinu desátnice na týrání vězňů v Abú Ghrajbu

Porota amerického vojenského tribunálu v noci na dnešek rozhodla, že desátnice Sabrina Harmanová je vinna z týrání iráckých vězňů v Iráku. O výši trestu rozhodne v nejbližších dnech soud, ženě hrozí až pět a půl roku vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sabrina Harmanová | Foto: ČTK

Sedmadvacetiletá rezervistka z města Lorton ve státě Virgínie Harmanová se objevila na fotografiích, které loni zveřejnil americký tisk a které ukazovaly mučení iráckých vězňů americkými vojáky v iráckém Abú Ghrajbu.

Žena byla obviněna mimo jiné z toho, že přinutila vězně stát na bedně s dráty v ruce a vyhrožovala mu, že pokud spadne, bude usmrcen elektrickým proudem. Snímek tohoto muže s pytlem přes hlavu a další fotografie loni vyvolaly pobouření po celém světě a oslabily postavení Američanů v oblasti.

Ze sedmi vojáků obžalovaných kvůli týrání v Abú Ghrajbu jich bylo dosud odsouzeno pět: loni v květnu dostal seržant Jeremy Sivits rok vězení, v říjnu Frederick osm let a také v říjnu byla odsouzena desátnice Megan Ambuhlová.

Letos v lednu dostal desátník Charles Graner deset let a v únoru seržant Javal Davies šest měsíců vězení. Případ nejznámější obžalované, svobodnice Lynndie Englandové, dosud nebyl uzavřen.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme