Soud uznal vinu desátnice na týrání vězňů v Abú Ghrajbu

Porota amerického vojenského tribunálu v noci na dnešek rozhodla, že desátnice Sabrina Harmanová je vinna z týrání iráckých vězňů v Iráku. O výši trestu rozhodne v nejbližších dnech soud, ženě hrozí až pět a půl roku vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sabrina Harmanová | Zdroj: ČTK

Sedmadvacetiletá rezervistka z města Lorton ve státě Virgínie Harmanová se objevila na fotografiích, které loni zveřejnil americký tisk a které ukazovaly mučení iráckých vězňů americkými vojáky v iráckém Abú Ghrajbu.

Žena byla obviněna mimo jiné z toho, že přinutila vězně stát na bedně s dráty v ruce a vyhrožovala mu, že pokud spadne, bude usmrcen elektrickým proudem. Snímek tohoto muže s pytlem přes hlavu a další fotografie loni vyvolaly pobouření po celém světě a oslabily postavení Američanů v oblasti.

Ze sedmi vojáků obžalovaných kvůli týrání v Abú Ghrajbu jich bylo dosud odsouzeno pět: loni v květnu dostal seržant Jeremy Sivits rok vězení, v říjnu Frederick osm let a také v říjnu byla odsouzena desátnice Megan Ambuhlová.

Letos v lednu dostal desátník Charles Graner deset let a v únoru seržant Javal Davies šest měsíců vězení. Případ nejznámější obžalované, svobodnice Lynndie Englandové, dosud nebyl uzavřen.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme