Soud v Barmě poslal do vězení trojici mužů za Buddhu se sluchátky

Soud v Barmě poslal na dva a půl roku do vězení trojici mužů za to, že údajně zesměšnili Buddhu. Natiskli totiž jeho karikaturu na reklamní letáčky, kterými pak zvali k návštěvě baru. Jeho majitele a dalších dvou zaměstnanců se zastaly lidskoprávní organizace v zahraničí. Reklamou s Buddhou sice prý opravdu urazili barmskou kulturu, rozsudek je ale podle nich příliš tvrdý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud v Barmě poslal na dva a půl roku do vězení trojici mužů za to, že údajně zesměšnili Buddhu | Zdroj: Reuters

Zaměstnanci baru v Rangúnu se rozhodli udělat až příliš originální reklamu na noc levných drinků. Na letáčky totiž natiskli Buddhu na psychedelickém pozadí, a navíc mu na uši ještě nasadili sluchátka.

Trojice mužů tím podle soudu urazila náboženství, což je v Barmě zákonem zakázané. Mezi odsouzenými je kromě dvou občanů Barmy, také jeden Novozélanďan, 32letý Philip Blackwood, který v restauraci pracoval, a který si reklamu s karikaturou Buddhy také dal na svůj Facebook.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud v Barmě poslal do vězení trojici mužů za zesměšnění Buddhy. Další podrobnosti zjišťoval Viktor Daněk

Dnešní rozsudek vyvolal vášnivé reakce. Blackwood po odchodu ze soudní budovy stačil jen říct, že ho verdikt zklamal, protože se několikrát prý už omluvil.

Jeho lítost ale soud neuznal. Blackwood se chystá proti rozsudku odvolat nebo si alespoň zajistit deportaci na Nový Zéland.

Za porušování lidských práv Barmu dlouhodobě kritizuje řada lidskoprávních organizací. V posledních letech se ale situace v zemi zlepšuje. Byla zrušená cenzura, známá opoziční politička Aun Schan Su Ťij byla propuštěna z domácího vězení, mohla se zúčastnit voleb a je teď poslankyní.

Zároveň ale v Barmě, kde většinu obyvatel tvoří buddhisté, sílí náboženský nacionalismus, hlavně proti muslimským menšinám, zvyšuje se tam také popularita některých radikálních mnichů. Takže společnost v Barmě je na jakékoliv urážky buddhismu velmi citlivá.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme