Soud v Haagu musí měřit všem stejně, říká bývalý velvyslanec Srbska a Černé Hory

Soudní proces v Haagu s Ratko Mladičem sledují nejvíce Srbové v Bosně, v Srbsku se pak lidé o soud s někdejším velitelem bosensko-srbské armády zajímají o něco méně. „Je důležité, aby byli všichni potrestáni, nejen kvůli obětem a spravedlnosti, ale také kvůli budoucnosti zemí bývalé Jugoslávie,“ řekl Radiožurnálu bývalý velvyslanec Srbska a Černé Hory v České republice Aleksandar Ilič.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ratko Mladič v Haagu.

Ratko Mladič v Haagu. | Zdroj: Reuters

Bývalý velvyslanec považuje za primární, aby soud v Haagu měřil všem stejně. „Když soud potrestá všechny viníky, tak to bude lepší platforma pro budoucí spolupráci a smíření národů. Jestli ale někde udělá chybu, pak se bude druhé etnikum zlobit a bude říkat: ‚No, vidíte, jejich zločinci jsou na svobodě a naši bojovníci strádají. Proto má soud velikou politickou odpovědnost,“ podotkl Ilič.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý velvyslanec Srbska a Černé Hory v České republice Aleksandar Ilič a zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák v odpoledních Ozvěnách dne.

Mnozí lidé mají už i teď vyhraněný názor na to, zda je Mladič vinný, nebo ne. Ilič připomněl, že je samozřejmě nutno brát v potaz presumpci neviny, nicméně podle něj existuje oprávněné podezření, že zločin, ze kterého je Mladič obžalován, skutečně spáchal.

Prokurátor Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Mladiče obviňuje z genocidy a dalších válečných zločinů. Mladičovým cílem bylo podle obžaloby trvalé odstranění bosenských muslimů a Chorvatů z těch území Bosny a Hercegoviny, která si nárokovali Srbové. Chtěl toho docílit šířením teroru mezi obyvateli Sarajeva, které nechal ostřelovat. Dále pak vyhlazením bosenských muslimů ve vesnici Srebrenica.

Rozsudky Srby nepotěšily

Ilič ale zdůraznil, že již dva rozsudky haagského tribunálu Srby nepotěšily. „Prvním případem je Naser Orič, islámský extremista, který válčil v Bosně. Má vinu na smrti 4 tisíc lidí v Bratunce. Akce v Srebrenici byla odveta za akci v Bratunce. Naser Orič byl ale osvobozen,“ podotkl Aleksandar Ilič.

Druhým případem pak je Ramush Haradinaj, bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády, který byl rovněž podezřelý z válečných zločinů v Kosovu. „Ale také byl osvobozen,“ řekl bývalý velvyslanec s tím, že právě tyto dva případy Srbové haagskému tribunálu vyčítají. S tím souhlasí i zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

Mezinárodní trestní tribunál v Haagu | Foto: Pavel Novák

„Ale je také pravda, že většina zločinů, které se děly v bývalé Jugoslávii, se připisuje právě na konto etnickým Srbům. Což vyplývá mimo jiné z toho, že Srbové převzali jugoslávskou armádu. Tudíž mohli vést lépe války. Ale není to také tak dlouho, kdy byl k vysokému trestu odsouzen chorvatský generál Ante Gotovina, který byl ve své zemi také považován za hrdinu,“ připomněl Slezák.

Aleksandar Ilič nicméně podotknul, že většina Srbů si o právě souzeném Ratko Mladičovi myslí, že skutečně vinný je. A přestože haagský tribunál nyní čelí velkému tlaku, Slezák se domnívá, že Mladičovy skutky posoudí nezávisle. „Nic jiného ani udělat nemůže, protože jinak by v dnešním světě vůbec neměl místo. Tribunál byl zřízen proto, aby se dostalo spravedlnosti nejen obětem, ale také podezřelým,“ uzavřel Slezák.

Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme