Soud v Haagu vynese rozsudek nad chorvatským generálem Gotovinou

Soud pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii se sídlem v Haagu vynese definitivní rozsudek nad chorvatským generálem Ante Gotovinou. Za zločiny proti lidskosti ho soud už dřív poslal na 24 let do vězení. Gotovina se podle obžaloby v polovině 90. let podílel na zločinech proti chorvatským Srbům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ante Gotovina | Foto: Gregor Martin Papucsek

Podle soudu byl Gotovina jako velitel chorvatské armády zodpovědný za jednání svých vojáků. Ti během takzvané operace Bouře v létě 1995 plenili vesnice a jejich srbské obyvatele vyháněli z Chorvatska.

Gotovina se proti rozsudku odvolal, protože jakoukoliv vinu popírá. O odvolání soud rozhodne dnes. Spolu s Gotovinou před soudem stane také další chorvatský generál Mladen Markač.

V Chorvatsku se za generály modlí

Na chorvatských náměstích a kolem kostelů se lidé modlí za generály Anteho Gotovinu a Mladena Markače. Chorvati je ale považují za národní hrdiny.

Po internetu se šíří sugestivní vzkaz válečných veteránů. Sdružení obránců vyzývají Chorvaty, aby se shromáždili na náměstích a společně sledovali vynesení rozsudku. V kostelech se už večer sloužily mše za generály, které Chorvati považují za nevinné.

Veteráni doufají, že soud v nejhorším rozhodne podobně jako v případu generála Tihomira Blaškiče, který nakonec dostal trest odpovídající délce vyšetřovací vazby.

V chorvatském Pakoštane jsou na generála Gotovinu hrdí

Číst článek

Martin Dorazín, Ondřej Houska, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme