Soud v Hongkongu rozhodl. Český senior si za pašování drog odsedí 27 let

Soud v Hongkongu poslal českého občana na 27 let do vězení za pašování drog. Muž se pravděpodobně neodvolá, protože by to zpomalilo proces jeho vydání do vlasti.

Aktualizováno Hongkong (Aktualizováno: 12:07 17. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud v Hongkongu poslal českého občana na 27 let do vězení za pašování drog | Foto: David Jakš | Zdroj: Český rozhlas

Předsedkyně soudu Hon Poon beze zbytku respektovala názor sedmičlenné poroty. Ta se vyslovila pro plnou vinu obžalovaného.

Třiašedesátiletý Čech od začátku tvrdí, že měl dohlížet na stavbu čističky odpadních vod v Mexiku. V Hongkongu se měl sejít s investorem a podepsat smlouvu.

Šest kilo kokainu v kufru. Českému seniorovi hrozí v Hongkongu za pašování až 27 let vězení

Číst článek

Ho Poon zdůvodnila tak tvrdý trest velkým množstvím převáženého drogy a tím, že Čech byl součástí mezinárodně organizované skupiny. Naopak další dva cizince, kteří byli zatčeni s ním, policie už dříve propustila pro nedostatek důkazů.

Případ se táhne déle než rok a od počátku ho sleduje také český konzul v Hongkongu Dalibor Mička.

Odsouzený třiašedesátiletý Čech okamžitě v soudní síni požádal českého konzula, aby kontaktoval ministerstvo spravedlnosti a pomohl mu s jeho žádostí o vydání do České republiky.

Soud v Hongkongu poslal českého občana na 27 let do vězení za pašování drog. V soudní síni platil přísný zákaz focení | Foto: David Jakš | Zdroj: Český rozhlas

Podle Mičky se muž pravděpodobně neodvolá, protože by to zpomalilo proces jeho vydání do vlasti.

„Nikdy ještě tento institut mezi Hongkongem a Českou republikou využit nebyl a dá se předpokládat, bohužel, že i kdyby šlo vše velmi hladce, tak ten proces může trvat opravdu mnoho měsíců, ne-li déle než rok,“ řekl Radiožurnálu konzul.

Šest kilogramů kokainu

Čecha loni zadržela policie v Hongkongu, když v jeho kufru našla skoro šest kilogramů kokainu. Čechovi podle prokuratury přitížil fakt, že muž organizátorům průběžně posílal e-maily, jak pokračuje jeho cesta se zavazadlem.

Už v pondělí sedmičlenná porota u nejvyššího soudu v Hongkongu znovu shlédla videozáznam z výslechu obžalovaného a seznámila se s předloženými důkazy.

Dozorující státní zástupce nejvyššího hongkongského soudu v pondělí Radiožurnálu řekl, že odmítá uvěřit, že obžalovaný o převážení drog v kufru nevěděl.

Hongkong má jedny z nejpřísnějších protidrogových zákonů na světě, ale na rozdíl od sousední Číny za ně neuděluje trest smrti.

Českých důchodců mezi drogovými kurýry podle ministerstva zahraničních věcí přibývá. „Uplynulé dva roky je to trend," řekla před časem Radiožurnálu Michaela Nálepková z konzulárního odboru ministerstva. „Buď se stávají obětí zločineckých gangů, nebo nedokážou vyhodnotit riziko, do kterého se pouštějí," doplnila.

Soud v Hongkongu poslal českého občana na 27 let do vězení za pašování drog | Foto: David Jakš | Zdroj: Český rozhlas

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme