Soud v Jižní Osetii zrušil výsledky prezidentských voleb

Obyvatelé gruzínské separatistické enklávy Jižní Osetie půjdou znovu vybírat prezidenta. Tamní vrchní soud zrušil výsledky voleb, ve kterých v neděli zástupkyně opozice porazila Moskvou podporovaného kandidáta. Gruzie i mezinárodní společenství považují hlasování ve sporném regionu za nelegitimní. Na rozdíl od Ruska nikdy neuznali enklávu za samostatný stát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci opoziční kandidátky Ally Džiojevové vyšli do ulic.

Stoupenci opoziční kandidátky Ally Džiojevové vyšli do ulic. | Zdroj: Reuters

Opoziční kandidátka Alla Džiojevová zvítězila podle předběžných výsledků nad Moskvou podporovaným Anatolijem Bibilovem s náskokem více než 15 procent. Poté, co strana jejího konkurenta podala stížnost kvůli údajnému kupčení s hlasy a nepovolené agitaci, ale vrchní soud volby anuloval a vítězce zakázal v novém hlasování účast.

Příznivci Džiojevové obvinili opačný tábor ze snahy chopit se moci a pohrozili protestními akcemi. Oba kandidáti v předvolebním boji zastávali podobné pozice – vyslovovali se pro spolupráci s Moskvou a proti Gruzii, se kterou o region před třemi lety svedlo krátkou válku Rusko.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme