Soud v Mnichově odsoudil bývalého důstojníka wehrmachtu na doživotí

Na doživotí poslal mnichovský soud do vězení bývalého důstojníka nacistického wehrmachtu. Dnes jednadevadesátiletý Josef Scheungraber byl odsouzen za podíl na masakru italských civilistů v roce 1944. Obžalovaný se proti verdiktu na místě odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Scheungraber | Zdroj: ČTK

Scheungraber je podle rozsudku zodpovědný za zabití 14 civilistů v italském městečku Falzano di Cortona v roce 1944. Jednalo se o pomstu za útok partyzánů.

Němečtí vojáci nejprve čtyři civilisty zastřelili, 14 dalších potom nahnali do stodoly, kterou následně vyhodili do vzduchu.

Výbuch přežil jen tehdy patnáctiletý Gino Massetti, který u soudu proti Scheungraberovi svědčil.

Tento bývalý důstojník wehrmachtu během procesu svou vinu popíral. Tvrdil, že u masakru ve Falzanu vůbec nebyl a že v inkriminované době opravoval se svými muži poškozený most. Podařilo se ale prokázat, že na místě byl a vydával i rozkazy.

Jeho obhájci označili dnešní verdikt mnichovského soudu za skandální a žádají jeho revizi.

Za podíl na tomto zločinu Scheungrabera už před několika lety v nepřítomnosti odsoudil italský soud, také k doživotnímu vězení. Německo ho ale odmítlo do Itálie vydat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma jsme rozebrali v Radiofóru s berlínským novinářem Jaroslavem Šonkou

Bývalý poručík ženijní jednotky horských myslivců Josef Scheungraber žil dlouhá léta coby ctihodný občan v Ottobrunnu u Mnichova a vedl obchod s nábytkem. Na jeho působení za války se ho evidentně nikdo neptal.

Historik Friedrich Andrae odhaduje, že mezi zářím 1943 a květnem 1945 padlo za oběť odvetným akcím německého wehrmachtu 16 tisíc italských civilistů.

Přečtěte si také:
John Demjanjuk může podle lékařů stanout před soudem
Údajný válečný zločinec John Demjanjuk přiletěl do Německa
Začíná jeden z posledních soudů s bývalým vojákem wehrmachtu
Německo musí zaplatit odškodné obětem válečného masakru v řecké vesnici

Marika Táborská, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme