Soud v USA: Bývalý nacistický dozorce z Terezína se vrátí domů

Americký nejvyšší soud dal zelenou deportaci bývalého nacistického dozorce, který působil v koncentračním táboře Terezín a německém táboře Sachsenhausen. Není ale jisté, zda Michael Negele, který žije v USA od roku 1950, bude deportován. Negeleho obhájce Warren Hoff poukazuje na to, že jeho klient není v dobrém zdravotním stavu a říká, že celkem ani nechápe právní souvislosti tohoto případu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obžalovaní před soudem

obžalovaní před soudem | Foto: Marek Janáč

Právní zástupce zdůrazňuje, že 83letý Negele byl do služeb třetí říše povolán rozkazem a byl v té době velmi mladý. Americký nejvyšší soud ale tyto argumenty nepřijal a potvrdil verdikt soudu nižsí instance, který povolil deportovat Negeleho do jeho rodného Rumunska. Michael Negele získal americké občanství deset let po válce. Před pěti lety o něj ale přišel, když se ukázalo, že zatajil svou nacistickou minulost. Zvláštní vyšetřovací úřad od roku 1979 řešil podobně 72 případů.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme