Soud v USA poslal do vězení rodiče mladíka, který zastřelil čtyři spolužáky. Je to historicky poprvé

Soud v americkém Michiganu v úterý poslal na deset až 15 let do vězení oba rodiče mladíka, který v roce 2021 zastřelil čtyři spolužáky. Uznání zodpovědnosti rodičů a jejich odsouzení je podle agentury Reuters v takovýchto případech výjimečné. Podle agentury AP je to dokonce první takový případ po masové střelbě ve škole.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole, zbraně, násilí, střelba, zločin, kriminalita, přepadení (ilustrační foto)

Ukázalo se totiž, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley krátce před činem za přítomnosti svého syna (ilustrační foto) | Foto: Lenka Krejcarová | Zdroj: Český rozhlas

Tehdy patnáctiletý Ethan Crumbley 30. listopadu 2021 na střední škole ve městě Oxford nedaleko Detroitu zastřelil čtyři své spolužáky a několik dalších zranil. Vyšetřovatelé po činu zatkli i jeho rodiče Jamese a Jennifer Crumbleyovy a posléze je obvinili ze čtyřnásobného neúmyslného zabití, protože nepodnikli kroky, které by krvavému činu zabránily.

Koupili mu pistoli a neřešili psychický stav. V Americe poprvé odsoudili oba rodiče nezletilého střelce

Číst článek

Ukázalo se totiž, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley krátce před činem za přítomnosti svého syna. Zbraň, která měla být vánočním dárkem právě pro Ethana, navíc ležela v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a synovi byla podle všeho volně dostupná.

Crumbleyovi také ignorovali varovná znamení, a to i v den střelby. Ethanova matka podle vyšetřovatelů nereagovala na upozornění školy, když si její syn při vyučování vyhledával na internetu přes mobilní telefon náboje. Svému synovi místo toho napsala: „Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali.“

Dvanáctiletý Fin zastřelil spolužáka kvůli šikaně. Policisté vyzvali k nešíření fám na sociálních sítích

Číst článek

Ethanovi rodiče také nezasáhli, když byli v den střelby předvoláni do školy, protože se na lavici jejich syna našel kousek papíru s obrázkem pistole a slovy „ty myšlenky neodcházejí, pomozte mi“. Na papíře byla i kresba postřeleného člověka. Crumbleyovi svého syna odmítli odvést ze školy, neprohledali mu ani batoh. O něco později jejich syn zahájil palbu.

„Nejen váš syn zabil mou dceru, ale i vy oba,“ řekla v úterý u soudu s pláčem Nicole Beausoleilová, matka sedmnáctileté Madisyn Baldwinové, která byla jednou z obětí.

Šestačtyřicetiletá Jennifer Crumbleyová před vyřčením rozsudku vyjádřila „nejhlubší lítost“. Neměla prý tušení, že by její syn byl schopen zabíjet. „Budu ve svém vlastním vnitřním vězení po zbytek života,“ podotkla.

V koncertní síni v ruském Krasnogorsku stříleli čtyři útočníci. Budova hoří, nejméně 115 lidí zemřelo

Číst článek

Experti a lidé, kteří prosazují přísnější zákony týkající se držení zbraní, věří, že by tento proces mohl být důležitým krokem k tomu, aby rodiče vlastnící zbraně nesli větší zodpovědnost za násilí spáchané jejich dětmi. Studie amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti ukázaly, že přibližně 75 procent všech střelců ve školách získalo zbraň doma.

Ethan Crumbley byl za svůj čin odsouzen loni v prosinci na doživotí bez možnosti předčasného propuštění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme