Soud v USA uznal členy firmy Blackwater vinnými z vraždy iráckých civilistů

Americký federální soud ve Washingtonu uznal vinnými z úkladné vraždy čtyři někdejší zaměstnance soukromé americké ochranky Blackwater, kteří 16. září 2007 zavraždili v Bagdádu čtrnáct neozbrojených civilistů. Obviněným hrozí, že stráví za mřížemi nejmíň třicet let. Jednomu z mužů hrozí i doživotí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva z bývalých členů ochranky Blackwater Evan Liberty (vlevo) a Dustin Heard (vpravo)

Dva z bývalých členů ochranky Blackwater Evan Liberty (vlevo) a Dustin Heard (vpravo) | Zdroj: Reuters

Byl to incident, který v Iráku vyvolal řadu protestů a stal se rozbuškou protiamerických nálad. Irácká veřejnost a pozůstalí už zřejmě ani nevěřili, že se dočkají spravedlnosti. Verdikt totiž padl až sedm let poté, co ochranka firmy Blackwater začala pálit do neozbrojeného davu na kruhovém objezdu na náměstí Nisur v centru Bagdádu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak rozhodl soud o bývalých členech ochranky Blackwater, kteří zavraždili irácké civilisty, shrnuje zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Jeden z obviněných byl shledán vinným z vraždy, zbývající tři muži z úmyslného zabití automatickou zbraní. Výši trestu zatím soud neurčil, předpokládá se ale, že sazba bude vysoká. Od třiceti let až po doživotí.

Případ svého času vyvolal velkou diskusi o roli soukromých bezpečnostních agentur, které si najímá americké ministerstvo zahraničí. Praxe se ale do dneška příliš nezměnila. Americká vláda je dál, a podle kritiků až příliš, při ozbrojených konfliktech závislá na soukromých firmách, které si najímá na nejrůznější asistence vládním složkám a armádě.

Během dekády válek v Iráku, v Afghánistánu a předtím na Balkáně čítaly soukromé firmy až polovinu americké vojenské síly. Mnozí ze zaměstnanců firem neměli bojové úkoly, starali se třeba o logistiku, dopravu nebo výstavbu, případně sbírali informace. Tisíce z nich ale byly v roli ochranek konvojů nebo diplomatů.

Od incidentu s firmou Blackwater Pentagon i ministerstvo zahraničí pod tlakem Kongresu zpřísnily nad firmami dohled. Sama vláda ale přiznává, že nový systém efektivnějšího dohledu se plně podaří nastolit a prosadit až v roce 2018. To je podle kritiků za příliš dlouho.

Iráčan zraněný palbou členů firmy Blackwater v roce 2007 | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme