Japonsko může dále zadržovat exšéfa správní rady Nissanu Ghosna. Prokuratura ho obvinila ze zneužití důvěry

Japonské úřady mohou dále zadržovat bývalého předsedu správní rady automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna, kterého chtěl soud propustit z vazby. Prokuratura ho nově obvinila ze zneužití důvěry, což umožňuje prodloužit jeho zadržování o několik dní. Podle světových tiskových agentur o tom v pátek informovala japonská média.

Tento článek je více než rok starý.

Tokio (Aktualizováno: 9:53 21. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Carlos Ghosn

Carlos Ghosn, předseda správní rady automobilek Nissan a Renault | Foto: Regis Duvignau | Zdroj: Reuters

Ghosn byl zadržen 19. listopadu a čelí obvinění z finančních pochybení. Prokuratura tvrdí, že v letech 2011 až 2015 uvedl o polovinu nižší výši svých kompenzací, než bylo skutečných deset miliard jenů (dvě miliardy Kč).

Nissan žaluje sestru svého obviněného exšéfa Ghosna. Firma ji viní z neoprávněného obohacení

Číst článek

Podle japonské veřejnoprávní televize NHK prokurátoři nově viní Ghosna, že přesunul soukromé investiční ztráty v důsledku finanční krize z roku 2008 na automobilku Nissan. Mělo jít asi o 16,6 milionu dolarů (zhruba 374 milionů Kč).

Podle japonské soukromé televize Asahi prokuratura dnes hledala důkazy v Ghosnově tokijské rezidenci. Ghosnův rovněž zadržovaný úzký spolupracovník Greg Kelly by podle informací televize NHK nicméně mohl být propuštěn na kauci, pokud úřady schválí žádost jeho advokáta.

Podhodnocené příjmy

Ghosn byl zatčen 19. listopadu a čelí podezření z finančních pochybení. Prokuratura jej 10. prosince obvinila, že v letech 2010 až 2015 přiznal o pět miliard jenů (zhruba miliarda Kč) nižší příjmy. Je také podezříván, že příjmy podhodnocoval i v dalších letech - až do roku 2018.

Kromě toho je podezřelý, že firemní peníze Nissanu využíval pro osobní účely, mimo jiné na nákup několika luxusních bytů. Žalobci chtěli, aby jej soud nechal ve vazbě nejméně do konce roku, jenže na základě soudního rozhodnutí měl mít možnost vyjít na svobodu již v pátek, což nové obvinění znemožnilo.

Nové obvinění podle agentury AFP umožnilo jeho opětovné zatčení, které může trvat až 48 hodin, pokud soud nerozhodne o nové vazbě. Agentura Reuters píše až o desetidenním zatčení. Ghosn prozatím zůstává na samotce v cele o výměře pět metrů čtverečních, informoval týdeník Der Spiegel.

Výslechy bez advokátů

Japonský ministr spravedlnosti Takaši Jamašita se podle místních médií musel bránit kritice postupu úřadů v případu Ghosn. Ve vazbě jej sice mohou navštěvovat právníci i pracovníci ambasády, advokáti se ale nesmějí účastnit výslechů.

Taková omezení jsou v Japonsku standardní, stejně jako praxe nových obvinění a prodlužování vazby, připomněla agentura DPA a dodala, že termín začátku procesu zatím není znám. Ghosnovi hrozí až 10 let vězení nebo finanční trest 10 milionů jenů (asi dva miliony Kč), případně obojí.

Správní rada Nissanu Ghosna krátce po jeho zadržení odvolala z funkce předsedy. Ghosn je však nadále předsedou správní rady i výkonným ředitelem ve francouzské automobilce Renault, se kterou tvoří Nissan alianci.

Renault v současnosti vlastní v Nissanu podíl přes 43 procent, zatímco Nissan má v Renaultu zhruba 15procentní podíl. Nissan rovněž vlastní zhruba třetinový podíl v Mitsubishi a má nad touto japonskou automobilkou faktickou kontrolu. Ghosnovo zadržení vyvolalo obavy ohledně budoucnosti aliance Renault-Nissan-Mitsubishi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme