Soud ve Štrasburku: české soudy v případu bývalého ředitele sekce ministerstva obrany nepochybily

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku zamítl žalobu někdejšího šéfa sekce ministerstva obrany Václava Regnera kvůli zrušené bezpečnostní prověrce. Takzvaný Velký senát, který projednává závažné případy porušení práv, ve svém verdiktu neshledal, že by české soudy Regnerovi upřely právo na spravedlivý proces.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štrasburk – Evropský soud pro lidská práva | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Václav Regner ztratil v září 2006 bezpečnostní prověrku a tím i možnost zastávat vysoký post v resortu obrany. Jak zaznělo ve vysílání Radiožurnálu, neuspěl s žalobou na neplatnost zrušení prověrky u Nejvyššího správního soudu a ani u Ústavního soudu.

Útěk před Barnevernetem. Norka žádá v Polsku o azyl, doma se bojí odebrání dcery

Číst článek

Důvody, proč o prověrku přišel, se nedozvěděl. Jednalo se o utajované skutečnosti. Podle štrasburského soudu česká justice ale vzhledem k okolnostem nepoškodila jeho základní práva.

Regnerovu stížnost už štrasburský soud v roce 2015 zamítl. Sedmnáctičlenný Velký senát pak v úterý v poměru deset hlasů ku sedmi předešlý verdikt potvrdil.

Ve zdůvodnění rozsudku mimo jiné uvedl, že domácí soudy zabývající se kauzou postupovaly nezávisle a nestranně, měly neomezený přístup ke všem důvěrným dokumentům a jejich nezpřístupnění řádně odůvodnily. Uvedl také, že české soudy vzaly v úvahu všechna fakta v případu, který se vyznačoval zvláštními okolnostmi.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme