Soud ve Štrasburku přiznal odškodné za regulaci nájemného

Francouzka polského původu Maria Hutten-Czapská vyhrála spor s polským státem kvůli regulaci nájemného. Soud jí přiznal odškodné v celkové výši jeden a půl milionu korun. Konstatoval, že Polsko porušilo Evropskou konvenci o lidských právech, což má negativní dopady na dalších asi 100 tisíc polských majitelů domů. Čeští majitelé domů teď předpokládají, že soud se začne zabývat i jejich stížnostmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Rostislav Duršpek

Čeští majitelé domů kauzu považují za precedens a předpokládají, že soud se nyní začne zabývat i jejich stížnostmi. Radiožurnálu to řekl místopředseda Sdružení majitelů domů Robert Axamit.

Toto rozhodnutí podle něho znamená pro pronajímatele bytů nejenom morální satisfakci, ale i podstatný posun v jejich žalobě na Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva. Rozsudek v polském případě totiž považuje za precedentní.

"A protože čeští pronajímatelé bytů za regulované nájemné jsou v daleko horší pozici než polští pronajímatelé, tak předpokládáme, že český stát bude nejméně tak silně odsouzen štrasburským soudem jako polský stát," dodal Axamit.

Soud všemi hlasy rozhodl, že Polsko regulovaným nájemným porušilo Evropskou konvenci o lidských právech. Stanislav Křeček ze Sdružení na obranu nájemníků je ale přesvědčen, že česká situace je jiná. "Od 1. 4. je účinný nový zákon o jednostranném zvyšování nájemného, ve kterém se nejenom stanovila výše nájemného, ale také vztahy mezi nájemcem a pronajímateli, takže už nyní ty vztahy a výše nájemného odpovídají té situaci, kterou Evropský soud pro lidská práva v této oblasti požaduje," dodal Křeček.

Také premiér Jiří Paroubek se domnívá, že Česko by se problémům kvůli regulaci nájmů mohlo vyhnout, protože již má zákon o uvolnění nájemného, který začne platit od ledna příštího roku. "Je ale zřejmé, že pokud tam nějaké žaloby českých majitelů jsou, tak se s nimi ten soud bude muset vypořádat," řekl novinářům Paroubek.

Lucie Weissová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme