Soud ve Vladivostoku poslal do vazby amerického vojáka. ‚Jen kriminalita, žádná politika,‘ tvrdí Rusko

Ruský soud poslal do vazby amerického vojáka, který byl zadržen ve Vladivostoku na Dálném východě a obviněn z krádeže. Čtyřiatřicetiletý poddůstojník Gordon Black setrvá ve vazební věznici přinejmenším do 2. července, oznámila ruská státní agentura RIA Novosti s odvoláním na mluvčí soudu.

Vladivostok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uniforma amerického vojáka (ilustrační foto)

Uniforma amerického vojáka (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Voják podle amerických médií sloužil v Jižní Koreji a po skončení tohoto nasazení do Ruska odcestoval z vlastní iniciativy a bez svolení nadřízených za ženou, se kterou navázal romantický vztah. Ruské úřady jej podezírají z toho, že ženu okradl, uvedla televize NBC News.

Noční vlci už mají hlavní roky za sebou, Rusko skrz motorkáře ukazuje svou sílu, říká politolog Mareš

Číst článek

Deník Izvestija s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že Američan s dotyčnou ženou, se kterou seznámil na internetu, nějakou dobu žil, než ji zbil, obral o 200 000 rublů (asi 51 000 korun) a nějaký alkohol. Jde o obyčejnou kriminalitu, a ne o politiku či špionáž, tvrdí ruská média.

„Ruská federace o kriminální vazbě informovala americké ministerstvo zahraničí v souladu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích,“ uvedla mluvčí armády Cynthia Smithová krátce po prvních zprávách amerických médií. Úřady vyrozuměly vojákovy příbuzné. Americká ambasáda v Moskvě se mezitím snažila s vojákem navázat kontakt.

V Rusku je aktuálně ve vazbě několik lidí s americkým občanstvím. Nejznámější jsou případy reportéra Evana Gershkoviche obviněného loni ze špionáže a bývalého vojáka Paula Whelana zadrženého už v roce 2018, které Washington označuje za neprávem vězněné. Nedávno zase moskevský soud uložil 21 let vězení Davidu Barnesovi za zneužívání svých dětí, ze kterého jej obvinila jeho ruská exmanželka.

USA Moskvu obviňují, že americké občany posílá do vězení ve snaze následně je vyměnit za Rusy zadržované ve Spojených státech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme