V Chile odsoudili bývalého armádního velitele, podílel se na zabíjení oponentů Pinocheta

Soud v Chile odsoudil ke třem letům v domácím vězení někdejšího armádního velitele Juana Emilia Cheyrea. Uznal ho vinným, že se po vojenském převratu v roce 1973 podílel na zabití 15 lidí. Podle zpravodajského serveru BBC News je generál Cheyre nejvýše postavenou osobou odsouzenou za zločiny spáchané během diktatury Augusta Pinocheta.

Santiago de Chile Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juan Emilio Cheyre v roce 2012 | Foto: Marca Chile | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 2.0,©

Podle obžaloby byl Cheyre ještě jako důstojník členem takzvané karavany smrti, která po vojenském puči objížděla Chile a nařizovala vraždy oponentů nového režimu. Měsíc po převratu se podílel na zabití 15 levicových aktivistů v přístavu La Serena zhruba 450 kilometrů od metropole Santiago de Chile.

V Německu soudí 94letého nacistického dozorce z koncentračního tábora. Stanul před soudem pro mladistvé

Číst článek

V letech 2002 a 2006 byl Cheyre vrchním velitelem chilských ozbrojených složek.

Karavana smrti má podle historiků na svědomí zhruba osm desítek lidských životů v 16 městech Chile. Její činnost byla jediným případem, kvůli němuž byl zatčen i sám Pinochet.

Strávil však jen nějakou dobu v domácím vězení a nakonec nejvyšší soud jeho případ odložil kvůli jeho zdravotnímu stavu. Zemřel v prosinci 2006 ve věku 91 let, aniž byl kdy za cokoli odsouzen.

Za 17 let Pinochetovy vlády bylo podle odhadů zavražděno přes 3000 odpůrců jeho režimu, další desetitisíce lidí byly mučeny. Stovky tisíc lidí z Chile emigrovaly a více než 1000 osob se stále pohřešuje.

Fotografie obětí Pinochetova režimu v chilském muzeu | Foto: Carlos Teixidor Cadenas | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 4.0,©

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme