Čína odsoudila knihkupce Minhaie za nezákonné poskytování informací. Psal o čínských vůdcích

Soud v Číně poslal za nezákonné poskytování zpravodajských informací do zahraničí na deset let za mříže hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Gui Minhaie. V úterý o tom informovala agentura Reuters. Kauza Minhaie, který prodával knihy píšící velmi otevřeně o čínských vůdcích, zkomplikovala vztahy mezi Pekingem a Stockholmem.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minhaie už v lednu 2018 zatkli čínští policisté v civilu během cesty vlakem do Pekingu, kam jel v doprovodu dvou švédských diplomatů | Zdroj: Profimedia

Minhai byl jedním z pěti hongkongských nakladatelů a knihkupců, kteří zmizeli na přelomu let 2015 a 2016 a později se objevili ve vazbě v pevninské Číně. Jejich případy vyvolaly v Hongkongu obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost této bývalé britské kolonie, jež se roku 1997 vrátila pod čínskou správu a má vysokou míru autonomie.

Gui vedl v Hongkongu nakladatelství Mighty Current, které vydávalo knihy s kritickým a bulvárním obsahem o vedoucích představitelích čínské komunistické strany. Knihy prodávané v knihkupectví si často kupovali návštěvníci z pevninské Číny, kde jsou podobné tituly zakázané.

Gui byl později v Číně propuštěn, v lednu 2018 ho ale znovu zatkli čínští policisté v civilu během cesty vlakem do Pekingu, kam jel v doprovodu dvou švédských diplomatů. Švédsko zadržování svého občana ostře odsoudilo a důrazně požadovalo jeho propuštění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme