Neonacista, který vraždil v Charlottesvillu, dostal druhé doživotí. Soud mu navrch vyměřil 419 let

Bělošský krajně pravicový radikál James Alex Fields, který předloni ve Virginii najel autem do davu odpůrců rasismu a zabil jednu ženu, dostal v pondělí další doživotní trest vězení. Po federálním soudu ho vynesl i soud státu Virginie, napsala agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůz, v němž James Alex Fields najel do davu odpůrců rasismu. Archivní foto | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Virginský soudce Richard Moore poslal dvaadvacetiletého Fieldse za mříže na doživotí a k trestu mu přidal dalších 419 let.

Praxe vynášení doživotí rozšířených o další roky vězení je v USA běžná, je to trest za další činy a zároveň pojistka proti možnému předčasnému propuštění.

Neonacista Fields si za masakr v Charlottesvillu odpyká doživotní trest, rozhodl federální soud

Číst článek

Město Charlottesville se v srpnu 2017 stalo dějištěm rasistického pochodu, při němž stovky bělošských rasistů a neonacistů procházely centrem města za provolávání rasistických hesel, mnozí hajlovali nebo nesli nacistické symboly.

Když se shromáždil dav místních lidí, kteří dávali najevo odpor k neonacistické a rasistické ideologii, došlo ke střetům, které vyvrcholily Fieldsovým útokem.

Mladík je stoupencem americké extremistické skupiny Vanguard America (Předvoj Ameriky) a sám se označuje za neonacistu.

Hájil se nízkým věkem a dřívějšími psychickými poruchami. Obhájce již během federálního procesu argumentoval tím, že klienta traumatizovala rodinná tragédie, při níž jeho židovský dědeček zavraždil svou ženu a pak spáchal sebevraždu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme