První případ neonacistické vraždy v poválečném Německu. Vrah Lübckeho půjde do vězení na doživotí

Soud ve Frankfurtu nad Mohanem poslal vraha německého politika Waltera Lübckeho na doživotí do vězení. Lübckeho zavraždil pravicový extremista Stephan Ernst. V poválečném Německu šlo o první případ, kdy neonacisté zabili představitele státní moci. Sedmačtyřicetiletý muž nebude mít právo na předčasné propuštění. Kromě Lübckeho se před pár lety pokusil zabít ještě jednoho běžence z Afghánistánu a prokurátor ho označil za mimořádně nebezpečného.

Frankfurt nad Mohanem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lübckeho zavraždil pravicový extremista Stephan Ernst | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Profimedia

Doživotí v Německu znamená, že odsouzený se může z věznice dostat na svobodu nejdříve po 15 letech. To ale v tomto případě možné nebude, neboť soud označil Ernstovu vinu za mimořádně závažnou a vyhradil si právo následné ochranné vazby.

Podezřelý z vraždy politika Lübckeho tvrdil, že čin zvažoval roky. Své přiznání později odvolal

Číst článek

To je preventivní opatření, které není považováno za trest, protože slouží k ochraně veřejnosti před mimořádně nebezpečnými zločinci.

Spolu s Ernstem byl jako jeho komplic při vraždě souzen i Markus H., kterého ale soud v tomto bodě obžaloby osvobodil. Uložil mu ovšem podmíněný trest v délce půldruhého roku za nedovolené ozbrojování.

Ernst, který se k činu přiznal a který je známý krajně pravicovými postoji, v noci na 2. června 2019 zastřelil přednostu okresního úřadu Lübckeho na terase jeho domu v hesenském městě Kasselu.

Lübcke, který byl členem německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU), veřejně podporoval kancléřku Angelu Merkelovou v jejím rozhodnutí z roku 2015 přijmout statisíce běženců. Kvůli tomu se stal v krajně pravicovém prostředí nenáviděnou osobou.

vjb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme