Soud zakázal modlení na německém gymnáziu

Modlení zakázáno. Tímto verdiktem skončil v Německu ostře sledovaný soudní proces, ve kterém student berlínského gymnázia zažaloval vedení školy za to, že mu odmítlo poskytnout ve škole modlitebnu a neumožnilo mu se modlit k Mekce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Stock.xchng

Správní soud v Lipsku zamítl stížnost osmnáctiletého středoškoláka s tím, že by veřejná modlitba mohla narušit klidné soužití ve škole. Berlínské gymnázium navštěvují studenti třiceti národností vyznávajících pět různých náboženství, což už v minulosti vedlo ke konfliktům.

Vedení školy se také hájilo tím, že je státním zařízením, tedy sekulární institucí, a nemíní privilegovat žádné náboženské vyznání.

Podle správního soudu jde o individuální rozhodnutí, které se nevztahuje na jiná zařízení. Přesto Němci vnímají verdikt jako průlomový. Osmnáctiletý Yunus, který se se školou soudí tři roky, zvažuje odvolání ke Spolkovému ústavnímu soudu v Karlsruhe.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme