Soud zakázal Trumpovi rozhodovat o vojácích se změněným pohlavím. Popírá ústavní práva, zněl verdikt

Federální soud ve Washingtonu zakázal prezidentu Donaldu Trumpovi měnit pravidla armádní služby transgenderových osob. Oznámila to agentura Reuters. Prezident letos v srpnu zakázal přijímat osoby se změněným pohlavím do armády. Zastavil rovněž využívání vládních fondů k financování operací měnících pohlaví vojáků v aktivní službě. Rozhodnutí prezidenta vyvolalo rozhořčenou reakci lidí s menšinovou sexuální orientací a obhájců jejich práv.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Trump svým krokem zvrátil praxi, kterou zavedla vláda předchozího prezidenta Baracka Obamy. Rozhodnutí zdůvodnil velkými finančními náklady a rozvratem, který by podle něj změny pohlaví v armádě vyvolaly.

Zatýkání kvůli ovlivňování voleb v USA může začít už tento týden, načasování je podle Trumpa účelové

Číst článek

Plán realizace opatření předpokládaných novou direktivou měl ministr obrany James Mattis prezidentovi předložit do 18. února.

Soudkyně Colleen Kollarová Kotellyová ve svém rozhodnutí uvedla, že Trumpův srpnový dekret napadlo žalobou několik vojáků se změněným pohlavím. Prezidentovo rozhodnutí podle nich popírá jejich ústavní práva a zbavuje je ochrany zaručené zákonem.

Protože soudy jejich stížnosti podle Kollarové Kotellyové pravděpodobně vyhoví, rozhodla se soudkyně už nyní Trumpovo nařízení zablokovat. Její verdikt bude platný do doby, než o podaných žalobách rozhodnou soudy.

Trumpův srpnový dekret vyvolal rozhořčenou reakci transgenderových osob a dalších skupin s menšinovou sexuální orientací. "Tato politika je hanebný políček uštědřený lidem, kteří každý den nasazují život při obraně naší země," uvedla v prohlášení Jennifer Leviová, představitelka organizace GLAD, která se zaměřuje na právní ochranu sexuálních menšin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme