Evropský soud připustil klimatickou žalobu mladých Portugalců na 33 zemí, je mezi nimi i Česko

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září.

Tento článek je více než rok starý.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pondělní letecké snímky lesního požáru v Portagulsku.

Šestice mladých lidí z Lisabonu podala žalobu v reakci na požáry, která zachvátily Portugalsko v roce 2017 | Zdroj: Reuters

„Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi,“ stojí na stránkách věnovaných žalobě. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

Pandemie snížila emise nejvýš o 7 procent, odborníci stále vsází na klimatickou neutralitu

Číst článek

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

„Máme jen jednu planetu a já ji mám velmi rád... Nemáme, kam jinam bychom šli,“ řekl stanici NBC jeden ze stěžovatelů, dvanáctiletý André Oliveira.

Žalobu podali Portugalci s pomocí nevládní organizace Global Legal Action Network (GLAN) na 33 zemí: 27 členů Evropské unie včetně Česka, Norsko, Švýcarsko, Británii, Rusko, Ukrajinu a Turecko.

Evropský soud pro lidská práva nyní tyto země vyzval, aby na žalobu odpověděly. Čas mají do konce února příštího roku. „Jen velmi malé množství případů se dostane tak daleko,“ uvedli na svých stránkách stěžovatelé. Zároveň zdůraznili, že skupina portugalských dětí a mladých lidí nepožaduje od žalovaných států žádné peníze, ale jen to, „aby konaly a ochránily jejich budoucnost“. Na náklady spojené s podáním žaloby aktivisté vybrali peníze pomocí crowdfundingové sbírky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme