Soud: zaměstnavatel nemůže sledovat soukromé zprávy z práce

Evropský soud pro lidská práva dospěl k závěru, že zaměstnavatel porušil soukromá práva rumunského zaměstnance, když ho propustil za používání pracovního e-mailu k soukromým účelům.

Tento článek je více než rok starý.

Doporučujeme Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štrasburk – Evropský soud pro lidská práva

Štrasburk – Evropský soud pro lidská práva | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Velký senát zrušil verdikt štrasburského soudu z loňského roku, podle něhož sice zaměstnavatel sledováním elektronické korespondence zasáhl do soukromé sféry Bogdana Mihaia Barbuleska, ale šlo o přiměřený postup, jestliže chtěl zjistit, zda zaměstnanci během pracovní doby plní své povinnosti.

Rumun byl kvůli případu z roku 2007 propuštěn ze zaměstnání. Věc napadl u rumunských soudů, kde ale nepochodil, stejně jako zpočátku ve Štrasburku.

Soudci Velkého senátu nakonec konstatovali, že rumunské soudy nedostatečně chránily Barbuleskovo právo na soukromí a nezajistili spravedlivou rovnováhu mezi jednotlivými zájmy. Sedmnáctičlenný senát, který může v závažných kauzách vynášet konečné verdikty soudu pro lidská práva, k tomuto závěru dospěl v poměru 11 soudců pro ku šesti odmítavým stanoviskům.

Firmy podle soudu musí své zaměstnance předem upozornit, že jejich elektronická komunikace bude monitorována, což se v Rumunově případě nestalo.

Podle agentury DPA Barbulescu už před deseti lety nerozlišoval, zda prostřednictvím chatovací služby Yahoo Messenger, do níž se přihlásil na přání zaměstnavatele, vyřizuje dotazy zákazníků, nebo si píše se svou snoubenkou a bratrem o svém zdraví a sexuálním životě.

Zaměstnavatel předal Rumunovi jako důkaz 45 stran soukromé korespondence, přičemž interní pravidla firmy hovořila jasně o tom, že je přísně zakázáno používat firemní počítač k soukromým účelům. Až do dnešního verdiktu nebylo jasné, zda měl zaměstnavatel právo elektronickou korespondenci svého pracovníka kvůli tomu sledovat. Až dnes se Barbulescu domohl odpovědi, že nikoli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme