Odvolací soud zprostil Wilderse viny z podněcování k nenávisti. Jeho chování ale označil za urážlivé

Odvolací soud v Amsterodamu v pátek zprostil viny poslance a předsedu krajně pravicové Strany pro svobodu Geerta Wilderse, pokud jde o podněcování k nenávisti nebo diskriminaci. Zvrátil tak rozhodnutí soudu nižší instance z roku 2016. Soud ale potvrdil, že Wilders v předvolební kampani v roce 2014 urážel Maročany jakožto skupinu. Proti tomu se politik hodlá odvolat, informovala agentura Reuters.

Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šestapadesátiletý Wilders tvrdí, že se nedopustil ničeho špatného | Foto: Kristián Těmín | Zdroj: Český rozhlas

„Soud považuje za prokázané, že pan Wilders je vinen z kolektivní urážky,“ prohlásil předsedající soudce Jan Maarten Reinking.

Wilders bez twitteru, účet nizozemského nacionalisty byl zablokován kvůli nenávistnému obsahu

Číst článek

Výroky, za něž byl Wilders obžalován, podle soudce „mohou přispět k polarizaci nizozemské společnosti“. „V naší demokratické, pluralistické společnosti je respektování druhých, zejména menšinových skupin, přikládán velký význam,“ dodal Reinking.

Soud ale odmítl požadavek prokuratury uložit politikovi pokutu ve výši 5 tisíc eur. Podle soudu „už po léta za vyjádření svých názorů platil vysokou cenu.“

Méně Maročanů

Soud rozhodoval v kauze Wildersových výroků na předvolebním mítinku v Haagu v roce 2014. Pravicový populista tehdy svým stoupencům položil otázku, zda chtějí v zemi více, či méně Maročanů.

Migraci se braňme třeba zdí, řekl Wilders na konferenci pořádané Okamurou. 'Hanba,' volali demonstranti

Číst článek

„Méně, méně, méně!“ skandovali Wildersovi příznivci. „Tak se o to postaráme,“ odvětil jeden z nejznámějších krajně pravicových politiků Evropy.

Podle nizozemské justice Wilders svými promyšlenými poznámkami urazil na 400 tisíc lidí marockého původu žijících v Nizozemsku.

Šestapadesátiletý Wilders tvrdí, že se nedopustil ničeho špatného a že pouze otevřeně vyjádřil, co si myslí mnoho Nizozemců.

Wilders žije už přes deset let pod neustálou policejní ochranou kvůli výhrůžkám smrtí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme