Soud zrušil změnu stanov Sudetoněmeckého krajanského sdružení, která se týká vrácení majetku

Mnichovský správní soud označil za neplatné rozhodnutí Sudetoněmeckého krajanského sdružení z konce února, jímž spolek vypustil ze stanov požadavek vrácení majetku zkonfiskovaného vysídlencům po druhé světové válce. Uvedly to dnešní Lidové noviny s odvoláním na zdůvodnění verdiktu, které má list k dispozici. Rozhodnutí mnichovského soudu není pravomocné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Sudetoněmeckého krajanské sdružení Bernd Posselt

Předseda Sudetoněmeckého krajanské sdružení Bernd Posselt | Foto: www.eppgroup.eu

Organizace, která především hájí zájmy Němců vysídlených z českých zemí, po únorovém shromáždění oznámila, že mění články stanov, jež popisují účely fungování landsmanšaftu.

V dřívějších stanovách se uvádělo, že Sudetoněmecké krajanské sdružení „prosazuje právní nárok na domovinu, její znovuzískání a tím i realizaci práva národnostních skupin na sebeurčení“ a že „hájí právo na vrácení zkonfiskovaného majetku sudetských Němců, případně na jeho rovnocennou náhradu nebo na odškodnění za něj.“ Oba články už v nových stanovách chyběly.

Přestože pro změnu hlasovalo 71,8 procenta členů shromáždění, podle rozhodnutí soudu ani taková většina nestačí.

„Jedná se o změnu cílů organizace. A v takovém případě je potřeba souhlas naprosto všech členů,“ citoval z odůvodnění list.

Proti návrhu se vyslovilo 19 zástupců sudetoněmeckých spolků a celý proces se vrací na začátek.

Mnichovský soud zamítl změnu stanov už před měsícem, ale vedení Sudetoněmeckého krajanského sdružení podle Lidových novin o verdiktu své členy neinformovalo.

Sdružení se proti rozhodnutí správního soudu odvolalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme