Soudce Breivikovi nepovolil veřejné slyšení. Líčení uzavřel

Norové dnes uctili minutou ticha více než 90 obětí pátečních útoků v Oslu a na nedalekém ostrově Utöya. Po celé zemi lidé zastavili práci, zastavily se vlaky a v hlavním městě Oslu utichl i provoz v ulicích. V jednu odpoledne pak začalo s atentátníkem Andersem Breivikem neveřejné slyšení. Dnes se ale bude rozhodovat jen o jeho umístění do vyšetřovací vazby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud v Oslu.

Soud v Oslu. | Zdroj: Reuters

Dnešní líčení s atentátníkem Andersem Breivikem není veřejné. Soudce tak vyhověl obžalobě, čímž střelec, který po veřejném slyšení volal, přišel o možnost obhajovat své extremistické názory před světovou veřejností.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Lacina, který žije v Norsku, a odbornice na extremismus Klára Kalibová z občanského sdružení In Iustitia ve Světě o jedné.

Soud uzavření procesu vysvětlil bezpečnostními důvody. „Policie pak uvedla, že se bojí, že by Breivik mohl předávat jakési kódy svým případným komplicům,“ upřesnil David Lacina, který žije v Norsku.

Rozhodnutí soudu uvítala například odbornice na extremismus Klára Kalibová z občanského sdružení In Iustitia. „To, co je podstatné, není ani tak bezpečnost, která hraje samozřejmě hraje významnou roli, ale především respekt k rodinám obětí,“ vysvětlila Kalibová.

O výsledku jednání nikdo nepochybuje. Breivik pravděpodobně skončí ve vazbě. Vyšetřovatelé pak chtějí požádat o osm týdnů na to, aby dali všechny důkazy dohromady. Což při rozsahu teroristického útoku nebude nic jednoduchého.

Norsko na minutu ztichlo

Policie i nadále prověřuje informace, zda všechno, jak Breivik tvrdí, spáchal sám. Policisté už prohledali i domy jeho rodičů. Podle Breivikova právníka byla motivem činu snaha změnit norskou společnost. Trest, který Breivikovi za oba násilné činy hrozí, je podle norského práva maximálně 21 let vězení.

I tak se ale už nikdy nemusí dostat na svobodu. Ve zvláštních případech norské právo umožňuje i po vypršení trestu každých pět let rozhodnout o dalším pobytu ve vězení a teoreticky zadržovat zločince doživotně. Je pravděpodobné, že v tomto případě soudci sáhnou k tomuto extrémnímu opatření.

Mezitím celé Norsko stále truchlí. Před univerzitou v Oslu stojí dlouhá fronta lidí, kteří chtějí podepsat kondolenční archy. Lidé postávají i na náměstí před budovou soudu. „S tak strašnou událostí a s takovým šokem se bude Norsko vyrovnávat dlouho. Z reakce lidí a politiků je ale zřejmé, že se Norsko jen tak lehce zlomit nedá, i když se událost na vždy zapíše do paměti národa,“ řekla spolupracovnice ČRo v Norsku Emira Holmeyová.

Zahraniční stopy

Agentura Reuters přinesla zprávu, že polská policie v souvislosti s pátečními útoky v Norsku vyslechla jednoho člověka. Prohledala prý také jedno skladiště. Podle agentury Reuters zatím polské úřady nikoho nezatkly ani neobvinily.

„Norská veřejnoprávní televize uvedla, že norská policie obvinila jednoho muže v Polsku ze spoluúčasti na útoku v Oslu. Muž je vlastníkem internetového obchodu, který s největší pravděpodobností prodal Breivikovi chemikálie na výrobu bomby. Polská policie ještě nepotvrdila, že by muže zadržela,“ uvedla Emira Holmeyová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Breivikových zahraničních stopách a kontaktech mluví spolupracovníci Českého rozhlasu Emira Holmeyová a Milan Kocourek ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Po případných Breivikových spolupachatelích pátrá také britská policie. Jak uvádí britská média, například londýnské Timesy, Breivik zveřejnil na internetu 1500stránkový text, kde mimo jiné píše o své londýnské schůzce s krajněpravicovými extremisty.

Podle britských novinových zpráv měl Breivik styky s krajně pravicovou skupinou Anglická liga obrany (English Defence League). Breivikovy kontakty s Anglií byly v minulosti značné. Podle informace BBC žil v dětství na norském velvyslanectví v Londýně.

„Breivikova angličtina je perfektní. Ten 1500stránkový dokument vyšel v angličtině. Studují ho samozřejmě všichni vyšetřovatelé a novináři, kteří k němu mají přístup,“ řekl spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek

Dodal, že podle jeho informací je dokument běžně přístupný na internetu.

„Podle informací BBC Breivik v tom dokumentu tvrdí, že byl v roce 2002 rekrutován dvěma anglickými extremisty na setkání, jehož se prý zúčastnilo celkem osm jednotlivců a dokument je nadepsán ‚Andrew Breivik Londýn 2011‘,“ řekl Milan Kocourek.

Premiér David Cameron svolal na dnešek zasedání Britské bezpečnostní rady.

Milan Kocourek, Emira Holmeyová, Ondřej Černý, Ondřej Bouda, ak, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme