Soudce Garzón nesmí vykonávat profesi příštích 11 let

Světoznámý španělský soudce Baltasar Garzón nesmí svou profesi po příštích 11 let vykonávat. Rozhodl o tom španělský Nejvyšší soud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Baltasar Garzón

Baltasar Garzón | Zdroj: Reuters

Garzón získal věhlas hlavně díky tomu, že se snažil vést proces s bývalým chilským diktátorem Augustem Pinochetem. Přímo ve Španělsku pak chtěl stíhat zločiny z let diktatury generála Francisca Franka.

Podle Nejvyššího soudu ale překročil své pravomoci, když nařídil nelegální odposlechy v záležitosti jisté korupční aféry.

Garzón je ve Španělsku spornou postavu: podle jedněch je bojovníkem za spravedlnost, podle druhých zachází příliš daleko. To, že ohledně soudce Garzóna ve Španělsku nepanuje shoda, potvrdil i pražský zpravodaj španělské agentury EFE Gustavo Monge.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský zpravodaj španělské agentury EFE Gustavo Monge mluví o rozhodnutí španělského Nejvyššího soudu v kauze Baltasara Garzóna.mp3

„Měli bychom si uvědomit, jaké dobré věci vykonat, hlavně v boji proti organizaci ETA, teroristům a taky v boji proti obchodu s drogami,“ řekl zpravodaj.

Dodal, že Baltasar Garzón byl klíčovým mužem v boji proti terorismu a používal velmi chytrou strategii: podkopával zdroje financí organizace ETA a zasadil velkou ránu mafiánským skupinám, aby nemohly pašovat drogy přes Galicii.

„Byl velice odvážný soudní vyšetřovatel a mnozí Španělé mu vyčítají, že jako soudce se rozhodl pro politickou kariéru. Byl státním tajemníkem socialistické vlády dva roky a měl na starost boj proti korupci. A po dvou letech opustil tuto pozici, protože tehdejší vládu provázely skandály,“ uvedl Gustavo Monge.

Ve Španělsku podle jeho slov nyní existuje nový zákon o historické paměti, který nemá za cíl postihovat zločiny bývalého režimu.

„A Baltasar Garzón se pokusil prohrabat v té ráně, kterou zanechal frankismus, když k tomu neměl oprávnění,“ vysvětlil Gustavo Monge.

Potvrdil, že ve Španělsku existovala jakási „tlustá čára“ za minulostí, za obdobím španělské občanské války a poté diktatury generála Franka a soudce Garzón se ji pokusil prolomit.

Ondřej Houska, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme