Soudce Garzón nesmí vykonávat profesi příštích 11 let

Světoznámý španělský soudce Baltasar Garzón nesmí svou profesi po příštích 11 let vykonávat. Rozhodl o tom španělský Nejvyšší soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Baltasar Garzón | Foto: Reuters

Garzón získal věhlas hlavně díky tomu, že se snažil vést proces s bývalým chilským diktátorem Augustem Pinochetem. Přímo ve Španělsku pak chtěl stíhat zločiny z let diktatury generála Francisca Franka.

Podle Nejvyššího soudu ale překročil své pravomoci, když nařídil nelegální odposlechy v záležitosti jisté korupční aféry.

Garzón je ve Španělsku spornou postavu: podle jedněch je bojovníkem za spravedlnost, podle druhých zachází příliš daleko. To, že ohledně soudce Garzóna ve Španělsku nepanuje shoda, potvrdil i pražský zpravodaj španělské agentury EFE Gustavo Monge.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský zpravodaj španělské agentury EFE Gustavo Monge mluví o rozhodnutí španělského Nejvyššího soudu v kauze Baltasara Garzóna.mp3

„Měli bychom si uvědomit, jaké dobré věci vykonat, hlavně v boji proti organizaci ETA, teroristům a taky v boji proti obchodu s drogami,“ řekl zpravodaj.

Dodal, že Baltasar Garzón byl klíčovým mužem v boji proti terorismu a používal velmi chytrou strategii: podkopával zdroje financí organizace ETA a zasadil velkou ránu mafiánským skupinám, aby nemohly pašovat drogy přes Galicii.

„Byl velice odvážný soudní vyšetřovatel a mnozí Španělé mu vyčítají, že jako soudce se rozhodl pro politickou kariéru. Byl státním tajemníkem socialistické vlády dva roky a měl na starost boj proti korupci. A po dvou letech opustil tuto pozici, protože tehdejší vládu provázely skandály,“ uvedl Gustavo Monge.

Ve Španělsku podle jeho slov nyní existuje nový zákon o historické paměti, který nemá za cíl postihovat zločiny bývalého režimu.

„A Baltasar Garzón se pokusil prohrabat v té ráně, kterou zanechal frankismus, když k tomu neměl oprávnění,“ vysvětlil Gustavo Monge.

Potvrdil, že ve Španělsku existovala jakási „tlustá čára“ za minulostí, za obdobím španělské občanské války a poté diktatury generála Franka a soudce Garzón se ji pokusil prolomit.

Ondřej Houska, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme