Katolická církev blahořečila italského soudce Livatina, kterého v roce 1990 zavraždila sicilská mafie

Katolická církev blahořečila italského soudce Rosaria Livatina, kterého v roce 1990 zavraždila sicilská mafie. Livatino byl známý jako oddaný katolík a podle Vatikánu lze jeho vraždu považovat za zločin proti církvi. V sicilském Agrigentu soudce v jeho 37 letech zastřelili příslušníci mafiánské organizace La Stidda, proti jejímž zájmům trvale vystupoval.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rosario Livatino | Zdroj: Profimedia

Livatino byl blahořečen v katedrále právě v Agrigentu. Pro účely blahořečení byla ze skladu důkazních materiálů vyzvednuta soudcova zakrvácená košile a vystavena ve skleněném relikviáři, napsaly agentura AFP a AP.

‚Násilí plodí další násilí.‘ Papež František vyzval k řešení situace v Jeruzalémě

Číst článek

Blahořečení je v římskokatolické církvi posledním krokem před případným svatořečením, tedy prohlášením za svatého. Papež František označil Livatina za „mučedníka spravedlnosti a víry“. Vyjádřil naději, že jeho příklad inspiruje další k tomu, aby se stali „věrnými obránci práva a svobody“.

Papež již koncem prosince schválil dekret o Livatinově mučednictví, což umožňuje blahořečení, aniž by se muselo dokládat, že daná osoba vykonala zázrak. Pokud by však měl kanonizační proces pokračovat a Livatino měl být prohlášen za svatého, pak je doložený zázrak nutný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme